Wrocław: 19-letni Peruwiańczyk podda się terapii ratującej życie

Autor: Radio Wrocław/Rynek Zdrowia • • 28 lipca 2019 10:18

19-letni Samuel z Peru cztery lata temu został zarażony w trakcie leczenia bakterią odporną na najmocniejsze antybiotyki. Polscy lekarze z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu są dla niego ostatnią deską ratunku.

Wrocław: 19-letni Peruwiańczyk podda się terapii ratującej życie
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Samuel urodził się m.in. z rozszczepem kręgosłupa i wodogłowiem. Porusza się na wózku. Cztery lata temu, z powodu złych warunków sanitarnych w jednym z peruwiańskich szpitali „złapał” bakterię odporną na antybiotyki - informuje Radio Wrocław.

Tamtejsi lekarze zasugerowali, że może przegrać walkę z infekcją. Zdecydował się więc na odważny ruch i przyleciał do Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk. Samuel przyjechał do Wrocławia w czerwcu. Ma niebawem rozpocząć właściwe leczenie. Na razie przeszedł wszystkie potrzebne badania.

Fagi, czyli mikroskopijne wirusy, mogą pomóc w zniszczeniu baterii. Wrocławski ośrodek prowadzi tę eksperymentalną terapię od piętnastu lat. W 2015 roku włodarze miasta nazwali ją "cudem wrocławskiej nauki". - Obecnie nie ma tygodnia, by w instytucie nie pojawił się nowy pacjent zza granicy - mówi profesor Andrzej Górski, kierownik Ośrodka Terapii Fagowej.

Samuel czeka na znalezienie odpowiednich fagów, które usunęłyby groźną bakterię. Kuracja może potrwać kilka miesięcy.

Więcej: radiowroclaw.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum