Wrocław: 1600 badań nowoczesnym skanerem w ciągu czterech miesięcy

Autor: BM/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2015 09:44

Ponad 1600 badań przy użyciu noweg skanera PET-CT GE Discovery IQ wykonano w pracowni PET-CT Affidea, działającej przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu. Aparat został oddany do dyspozycji pacjentów zaledwie cztery miesiące temu.

Wrocław: 1600 badań nowoczesnym skanerem w ciągu czterech miesięcy

Nowy aparat służy do precyzyjnej lokalizacji nawet niewielkich rozmiarów ognisk nowotworowych Skaner PET-CT Discovery IQ jest pierwszym takim urządzeniem w Polsce i zaledwie czwartym w Europie.

Czas badania onkologicznego na tym aparacie można zredukować ze standardowych 20 minut do zaledwie 4-5 minut. Oznacza to możliwość wykonania nawet 40 badań dziennie.

- Bardzo cieszymy się, że możemy badać chorych używając tak nowoczesnego i precyzyjnego urządzenia. Dzięki nowemu skanerowi współpracującym z nami lekarzom jest dużo łatwiej planować i prowadzić leczenie chorych. Są spokojni o bezpieczeństwo i komfort swoich pacjentów - mówi dr Zbigniew Podgajny, kierownik Affidea PET-CT we Wrocławiu.

Badanie PET-CT jest obecnie najbardziej precyzyjną metodą pozwalającą na diagnostykę chorób nowotworowych. Skaner PET-CT to połączenie dwóch doskonałych metod diagnostycznych: CT to klasyczna tomografia komputerowa, PET to pozytonowa tomografia emisyjna obrazująca procesy życiowe na poziomie tkanek oraz potrafiąca wykryć nawet niewielkie zmiany nowotworowe w całym organizmie.

Połączenie tych dwóch badań pozwala w krótkim czasie przeanalizować nie tylko wielkość zmian patologicznych, ale także ich metabolizm.

Badanie PET-CT jest zlecane w diagnostyce, ocenie stopnia zaawansowania choroby nowotworowej, planowaniu radioterapii oraz w ocenie odpowiedzi na leczenie lub nawrotu w większości chorób nowotworowych.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum