Wpływ choroby nowotworowej u mężczyzn na ryzyko wad wrodzonych u ich dzieci

Autor: Maciej Chałubiński/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2012 16:23

Coraz lepsze metody leczenia nowotworów złośliwych wydłużają życie młodych mężczyzn, umożliwiając im posiadanie potomstwa. Jednak istnieje niebezpieczeństwo, że sama choroba i jej leczenie mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie dzieci tych chorych.

Zarówno choroba nowotworowa, jak i jej leczenie może prowadzić do uszkodzenia DNA plemników. Jednak nieprawidłowości DNA wywołane chemioterapią i radioterapią mają charakter przejściowy. Chociaż plemniki z poważnym uszkodzeniem integralności DNA nie są w stanie zapłodnić komórki jajowej, to już dla efektywności metod sztucznego zapłodnienia in vitro nie ma to zbyt wielkiego znaczenia.

Autorzy pracy zaznaczają, że mężczyźni z nowotworem złośliwym w wywiadzie mogą częściej korzystać z metod sztucznego zapłodnienia. Stąd istnieje potencjalne ryzyko, że dzieci pochodzące ze sztucznego zapłodnienia mogą być w tym przypadku obarczone większym ryzykiem rozwoju poważnych wad wrodzonych.

Dlatego w celu określenia ryzyka występowania wad wrodzonych u dzieci mężczyzn z wywiadem nowotworowym, naukowcy z Lund University, Malmö, Szwecja, zanalizowali blisko 1,8 miliona dzieci urodzonych między 1994 a 2005 rokiem na terenie Danii i Szwecji. Dokonali oceny zależności występowania wad wrodzonych u dzieci ojców chorujących na raka co najmniej rok przed urodzeniem się dziecka.

Pod uwagę wzięto nowotwory złośliwe układu oddechowego, pokarmowego i moczowego, łącznie z rakiem jądra, jak również raka skóry, oka i ośrodkowego układu nerwowego, kości i tkanek miękkich oraz nowotwory krwi. U dzieci oceniono czas przyjścia na świat i masę urodzeniową, jak również obecność poważnych i mniejszych wad wrodzonych. Chorobę nowotworową stwierdzono u ojców 8760 dzieci. Dodatkowej analizie podlegał sposób zapłodnienia naturalny czy metodą in vitro.

Wyniki badania wykazały, że dzieci ojców chorych w przeszłości na raka były obarczone większym ryzykiem występowania poważnych wad wrodzonych w porównaniu z dziećmi mężczyzn zdrowych (RR = 1.17, p=0.0043). Na ryzyko rozwoju tych wad nie wpływał sposób zapłodnienia – w przypadku naturalnego zapłodnienia ryzyko to wynosiło RR = 1.17, podczas gdy w przypadku zapłodnienia in vitro wskaźnik RR sięgał 1.22.

Co ciekawe, największą częstość rozwoju wad wrodzonych u dzieci zaobserwowano w przypadku występowania raka skóry u ojca (40%). Dodatni wywiad dotyczący choroby nowotworowej u ojców nie wpłynął ani na masę urodzeniową noworodków, ani na przedwczesne rozwiązanie ciąży. Co istotne, większe prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych wad wrodzonych zaobserwowano u dzieci urodzonych w ciągu 2 lat od rozpoznania nowotworu złośliwego u ich ojców.

Autorzy pracy konkludują, że mężczyźni z nowotworem złośliwym w wywiadzie obarczeni są większym ryzykiem posiadania potomstwa z wadami wrodzonymi, jednakże nie zależy ono od sposobu poczęcia dziecka.

Oprac.: dr n. med. Maciej Chałubiński

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21303994
J Natl Cancer Inst. 2011 Mar 2;103(5):398-406.  
Risk of birth abnormalities in the offspring of men with a history of cancer: a cohort study using Danish and Swedish national registries.

 
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum