Wokół nas żyje 50-60 tysięcy chorych na stwardnienie rozsiane

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2009 19:47

Stwardnienie rozsiane to najczęstsza neurologiczna przyczyna niepełnosprawności. Choroba może uszkadzać narządy ruchu, wzroku, mowy, słuchu.

Na konferecji zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, członkowie Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego podkreślali, że najważniejszym problemem polskich chorych są problemy z dostępem do leczenia.

Leczeniem immunomodulującym refundowanym przez NFZ objętych jest zaledwie 2 proc. chorych. Polska plasuje się pod tym względem na przedostatnim miejscu w Europie, gdzie leczenie zapewnia się ok. 30 proc chorych (w USA 45 proc.).

W niektórych województwach czas oczekiwania na rozpoczęcie leczenia sięga nawet dwóch lat.

– SM to choroba przewlekła, postępująca i wczesne rozpoczęcie leczenia jest kluczową sprawą. Im później się je podejmie, tym chory ma większą szansę, by trafić na wózek inwalidzki. Opóźniając leczenie generujemy niepełnosprawnych – mówiła Magdalena Kurowicka z PTSR.

Obecnie leczeniem objętych jest 2,6 tys. chorych, na rozpoczęcie programu czeka 1,3 tys. osób. Podkreślono też, że Polska jest jedynym krajem w Europie, który nie wypracował strategii postępowania z chorymi na SM. Zważywszy, że jest to choroba przewlekła, potrzebne jest nie tylko leczenie, ale i rehabilitacja oraz pomoc psychologiczna.

Współpracujący z PTSR eksperci opracowali Narodowy Program Leczenia chorych na SM, jednak dotąd nie doczekał się on wdrożenia.

Przedstawiciele PTSR zaprosili na konferencję Arkadiusza Pisarczyka – chorego, który zamierza zaskarżyć Polskę do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu za ograniczanie dostępu do leczenia.

Szacuje się, że na świecie na SM choruje ok. 2,5 mln osób, czego 500 tys. w Europie. Częściej chorują na nią kobiety (ok. 60 proc. chorych). SM nie wpływa znacząco na długość życia, ale często prowadzi do niepełnosprawności. W Polsce 75 proc. chorych przechodzi na rentę niecałe 2 lata po diagnozie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum