Wojskowe samoloty nadal będą transportować organy do przeszczepu

Autor: DK, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2010 10:52

Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowują nową umowę, dzięki której nadal będzie można korzystać z wojskowych samolotów do przewozu organów do transplantacji.

Wojskowe samoloty nadal będą transportować organy do przeszczepu

Ministerstwo Zdrowia dementuje informacje, które pojawiły się w mediach w środę (24 listopada), zgodnie z którymi wojsko miałoby od nowego roku zaniechać pomocy placówkom ochrony zdrowia w lotniczym transporcie organów do przeszczepów.

– Od dłuższego czasu rozmawiamy i pracujemy z Ministerstwem Obrony Narodowej nad nową umową, która ma zastąpić starą, obowiązującą do końca br. Projekt nowego porozumienia w tej sprawie jest już gotowy i wkrótce powinien zostać podpisany, dzięki czemu nie będzie przerwy w transporcie organów do przeszczepów samolotami wojskowymi – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Piotr Olechno, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Specjaliści podkreślają, że bez współpracy z wojskiem część przeszczepów serca byłaby niemożliwa do przeprowadzenia. Eurocoptery, mimo że są bardzo nowoczesne, nie są tak szybkie jak samoloty wojskowe. Nie mogą też latać we mgle, a transplantacja serca wymaga dostawy organu od dawcy w ciągu kilku godzin.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum