Wojsko wyszkoliło załogę: CASA może wozić rannych

Autor: Sabina Borszcz, Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 28 czerwca 2011 16:55

Samolot CASA przywiózł z Kosowa do Polski chorego żołnierza. Wyszkolenie profesjonalnej załogi umożliwiło wykorzystanie sprzętu do ewakuacji medycznej i podtrzymywania życia.

Wojsko wyszkoliło załogę: CASA może wozić rannych

W sobotę (25 czerwca) na pokładzie samolotu CASA został przetransportowany z Kosowa do Warszawy ciężko chory polski żołnierz. Było to możliwe dzięki zainstalowaniu na pokładzie maszyny specjalnej aparatury medycznej. Obsługiwała ją przeszkolona załoga z Zespołu Ewakuacji Medycznej z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego: lekarz por. Marcin Kura oraz ratownicy medyczni chor. Anna Kaczmarczyk i kpr. Małgorzata Michoń.

Zestawy: ewakuacji medycznej (Medevac System) i mobilnego podtrzymywania życia (Life Support for Trauma and Transport) do samolotów transportowych CASA od momentu zakupu, czyli od 2006 roku, znajdowały się na terenie 8. Bazy. W październiku 2008 r. z rozkazu dowódcy Sił Zbrojnych została powołana komisja, która dokonała przeglądu sprzętu. Po wydaniu pozytywnej opinii podjęto decyzję o wyszkoleniu zespołu ratowniczego.

- W lipcu ub. r. rozpoczęły się poszukiwania odpowiednich kandydatów, a potem szkolenia - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl kpt. Maciej Nojek, oficer prasowy 8. Bazy Lotnictwa Transportowego.

Robert Kupracz, rzecznik prasowy Dowództwa Sił Powietrznych poinformował, że Siły Powietrzne kończą kompletowanie zespołu.


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum