Województwo świętokrzyskie uzyskało najniższy wskaźnik umieralności niemowląt

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 23 lipca 2009 13:46

Jeżeli rodzić, to tylko w woj. świętokrzyskim. Jak wynika z ostatnich danych, to województwo ma najniższy wskaźnik umieralności niemowląt. Wynosi on 6,4 na 10 tys. urodzeń, a średnia krajowa to 7,5.

– Jesteśmy zaskoczeni, ale i bardzo dumni z tego wyniku. To zasługa lekarzy neonatologów, ich wysokich umiejętności i ciężkiej pracy – mówi portalowi rynekzdrowia.pl świętokrzyski konsultant z dziedziny neonatologii, Anna Kondała-Chojnacka.

Dodaje, że taki wynik to ogromny sukces, dlatego, ze jeszcze niedawno województwo świętokrzyskie było jednym z gorszych, jeżeli chodzi o wskaźnik umieralności niemowląt. Konsultant uważa, że jest w tym województwie jeszcze wiele do zrobienia. Przyznaje, ze wiele pomysłów upada, bo brak na ich realizację pieniędzy.

– Niezbędne jest aby powstał ośrodek położniczy o trzecim poziomie referencyjności. Jest to konieczne, aby opieka nad noworodkiem była na odpowiednim poziomie – mówi konsultant.

Pytana o to co zdecydowało o sukcesie świętokrzyskich neonatologów odpowiada: – Kobiety w ciąży są u nas kierowane do ośrodków o właściwym stopniu referencyjności. Dziecko powinno urodzić się tam, gdzie ma szanse na przeżycie.

Jej zdaniem do sukcesu przyczynił się także NFZ, który egzekwuje wymogi zawarte w kontraktach co do tego jakie warunki powinna spełniać placówka, aby leczyć daną jednostkę chorobową.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum