Województwo pomorskie w czołówce w wykonywaniu specjalistycznych operacji

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 25 lipca 2019 09:06

Województwo pomorskie jest na czwartym miejscu w kraju pod względem nakładów na wysokospecjalistyczne świadczenia medyczne - poinformował Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ w Gdańsku. Pomorską specjalnością w ostatnich latach stała się kardiochirurgia dzieci i młodzieży.

Województwo pomorskie w czołówce w wykonywaniu specjalistycznych operacji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podkreśla Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego oddziału Funduszu, decyzje i działania podejmowane w ciągu minionych czterech lat przez Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ uplasowały województwo pomorskie w krajowej czołówce, na czwartym miejscu, pod względem wykonywania świadczeń wysokospecjalistycznych. Ustępuje jedynie województwom mazowieckiemu, śląskiemu oraz małopolskiemu.

Pierwsze umowy na tego typu świadczenia zawarto już w roku 2015. Wówczas na ten cel pomorski NFZ miał do dyspozycji około 30 milionów złotych. W ciągu tych czterech lat nakłady w tym zakresie wzrosły aż o ponad 1/3.

Z tych środków w województwie realizowane są operacje wad serca i aorty piersiowej, kardiologiczne zabiegi interwencyjne u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia, operacje wad wrodzonych serca i naczyń u dzieci poniżej pierwszego roku życia, wszczepiania zastawek serca, przeszczepiania wątroby, przeszczepiania i wspomagania serca, przeszczepiania płuca, serca i komórek wysp trzustkowych.

Największy wzrost nakładów na przestrzeni ostatnich czterech lat objął zabiegi wszczepiania zastawek serca. Pomorski oddział NFZ przeznaczył na ten cel w tym roku ok. 6,4 mln zł. Przełożyło się to na wzrost nakładów finansowych o 32 proc. w stosunku do 2015 r.

Więcej: plus.dziennikbaltyski.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze