Wojewoda zarządził kontrole w wielkopolskich stacjach ratownictwa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 marca 2009 14:43

Kontrola stacji ratownictwa medycznego w Wielkopolsce będzie dotyczyła używania sprzętu i pojazdów przeznaczonych dla systemu ratownictwa do innych celów, takich jak transport międzyszpitalny czy dowożenie na badania. Do nieprawidłowości z tym związanych miało dojść w ubiegłym roku.

Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego doszedł do podobnych ustaleń. Dotarł bowiem do wyników kontroli przeprowadzanej przez Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu. Według sprawozdań z przeprowadzonej inspekcji wynikało, że oprócz nieprawidłowości w wykorzystaniu sprzętu dochodziło także do niewłaściwych obsad poszczególnych karetek czy ambulansów.

Decyzja wojewody związana jest z protestami, jakie pojawiły się po rozstrzygnięciu konkursów na usługi ratownictwa medycznego, po których dotychczasowi świadczeniodawcy stracili kontrakty.

28 lutego konkurs na nowych świadczeniodawców usług ratownictwa medycznego został rozstrzygnięty. Co ciekawe, został on ogłoszony po tym, jak część przyszpitalnych oddziałów ratowniczych nie podpisała aneksów do wieloletnich umów. W Kole i Turku konkurs wygrało pogotowie ratunkowe z Konina.

Protestują też w powiecie szamotulskim, gdzie konkurs wygrała prywatna firma.

2 marca około stu ratowników medycznych z Koła Turku i Szamotuł protestowało przed siedzibą Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu i pod Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim przeciwko rozstrzygnięciu konkursów na usługi ratownictwa medycznego na terenie tych powiatów.

Jak mówią protestujący, firmy, które wygrały konkursy, dopuściły się nieprawidłowości i nie spełniają wymogów ustawowych o czym zawiadomiona została  Najwyższa Izba Kontroli oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne. W środę (4 marca) samorządowcy z Turku złożyli doniesienie do prokuratury.

Według NFZ wszystko odbyło się zgodnie z prawem, a firmy, które wygrały, spełniają wymogi ustawy o ratownictwie medycznym.

Wojewoda wielkopolski prowadzi negocjacje z firmami, które wygrały przetargi i zyskał wstępne deklaracje, że mogą się one wycofać - co pozwoliłoby na przejęcie ratownictwa medycznego przez dotychczasowych operatorów związanych z lokalnymi szpitalami.

Negocjacje zostały zawieszone po wniesieniu sprawy do prokuratury przez samorządowców z Turku i Koła.

Obecnie w trzech powiatach usługi ratownictwa medycznego prowadzą firmy wyłonione w konkursie. Placówki te zostały skontrolowane przez NFZ, który nie wykrył w ich działaniu nieprawidłowości.

- Okazało się, że wszystko funkcjonuje właściwie - mówi Zbigniewa Nowodworska, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum