Wojewoda wielkopolski: 13 osób hospitalizowanych, 7 objętych kwarantanną. Będą pieniądze dla szpitali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2020 21:04

W Wielkopolsce 13 osób jest hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem; siedem osób objęto kwarantanną, a 398 jest pod nadzorem epidemiologicznym - poinformował w poniedziałek wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Dane podał na konferencji wojewoda Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Podał też, że otrzymał informację od ministra zdrowia o przekazaniu blisko 8,3 mln zł dla szpitali w regionie. Jak zapewnił, to pierwsza transza środków dla wielkopolskich szpitali, które złożyły wnioski o doposażenie.

W poniedziałek (9 marca) potwierdzono przypadek koronawirusa u pacjentki w Wielkopolskiem. Rzecznik prasowy Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu, gdzie hospitalizowana jest kobieta, Stanisław Rusek, poinformował, że jej stan jest ciężki.

Wojewoda wielkopolski zapewnił, że pacjentka jest objęta szczególną opieką. Mikołajczyk wskazał, że w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem w Wielkopolsce hospitalizowanych jest 13 osób, a siedem osób poddano kwarantannie. Nadzorem epidemiologicznym objęto 398 osób - poza Polakami, to jeden obywatel Chin, ośmiu obywateli Włoch, jeden obywatel Hiszpanii i jeden obywatel Ukrainy.

Wojewoda zaznaczył, że sytuacja jest dynamiczna, ale jest na bieżąco monitorowana. Zapewnił, że władze wojewódzkie są w stałym kontakcie z Ministerstwem Zdrowia i służbami.

Wojewoda poinformował także, że wraz z dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Agnieszką Pachciarz sporządzili wykaz podmiotów leczniczych, które udzielają świadczeń w związku z COVID-19.

- W zakresie oddziałów chorób zakaźnych są to cztery szpitale: Szpital Kliniczny w Poznaniu, Wielospecjalistyczny Szpital Miejski w Poznaniu przy ul. Szwajcarskiej, Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie i Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu - podał Mikołajczyk. Przypomniał też, że 9 szpitali w Wielkopolsce jest w podwyższonym stanie gotowości.

Wojewoda przekazał, że ustalono także siedem karetek wydzielonych dla osób z podejrzeniem zakażenia. Karetki te stacjonują w Chodzieży, Turku, Kępnie, Lesznie, Poznaniu, Śremie i Koninie.

Agnieszka Ziemska, Rafał Pogrzebny - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum