Wojewoda mazowiecki ws. dyspozytorni medycznych: bezpieczeństwo mieszkańców nie jest zagrożone

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 grudnia 2020 21:03

Po 1 stycznia nic nie zmieni się w obsłudze zgłoszeń z punktu widzenia pacjentów. Bezpieczeństwo mieszkańców nie jest zagrożone. Najważniejszy jest czas dojazdu karetki, a nie lokalizacja osoby, która kieruje zespół ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia - podkreślił we wtorek (29 grudnia) wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Wojewoda mazowiecki ws. dyspozytorni medycznych: bezpieczeństwo mieszkańców nie jest zagrożone
Dyspozytor medyczny; FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Radziwiłł zaapelował też do mazowieckiego marszałka Adama Struzika, aby "nie wzbudzał paniki wśród mieszkańców".

Od 1 stycznia 2021 r. dyspozytornie medyczne staną się komórkami organizacyjnymi urzędów wojewódzkich. Zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego na terenie Mazowsza będą działać trzy dyspozytornie - w Warszawie, Radomiu i Siedlcach. Oznacza to likwidację dotychczasowych placówek w Płocku i Ostrołęce.

Decyzję wojewody skrytykował na wtorkowym briefingu prasowym marszałek województwa Adam Struzik. "Jesteśmy głęboko zdegustowani, ale też zaniepokojeni decyzjami wojewody mazowieckiego" - podkreślał, dodając, że samorząd nie chciał przenoszenia, czy likwidacji dyspozytorni "zwłaszcza w obliczu pandemii".

Spór o obsadę dyspozytorni medycznych
Struzik wskazywał, że w ustawie z 27 listopada o kadrach medycznych figuruje zapis, który umożliwia funkcjonowanie dyspozytorni na dotychczasowych zasadach do końca 2021 r. - Rozmawiałem też z panem wojewodą, krążyła korespondencja, niestety decyzja jest tutaj jednoznaczna - wskazał.

- Uważamy to za działanie nieroztropne. Uważamy, że można było spokojnie z tym wszystkim poczekać, wyrażamy również obawy o bezpieczeństwo naszych obywateli - mówił Struzik.

Do kwestii dyspozytorni odniósł się też we wtorek mazowiecki urząd wojewódzki, który zapewnił w komunikacie, że prace nad przejęciem dyspozytorni trwały od kilku miesięcy, a wojewoda podpisał umowy ze stacjami RM Meditrans w Warszawie, Radomiu i Siedlcach oraz z PSP w Radomiu i Siedlcach w zakresie wynajmu pomieszczeń i infrastruktury łączności.

- Kadra do dyspozytorni w Radomiu i Siedlcach jest już zapewniona, natomiast w Warszawie zapewniona jest większość obsady dyspozytorów i sukcesywnie podpisywane są umowy. Ustalone są już grafiki pracy na styczeń 2021 roku. Dyspozytorzy mają odpowiednie kwalifikacje medyczne umożliwiające realizację zadań na tym stanowisku zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawa - czytamy w przesłanym komunikacie.

Podkreślono w nim również, że wniosek o wykorzystanie personelu wojskowego w warszawskiej dyspozytorni jest tylko "wariantem rezerwowym - uzupełnienia w przypadku wystąpienia braków kadrowych".

Jak zaznaczono, z informacji, którymi dysponuje wojewoda, wynika, że braki w obsadzie dyżurowej występują obecnie w bieżącej pracy dyspozytorni Meditrans w Warszawie (podczas zmiany obecnych np. 5 osób na 14 wymaganych). - Wojewoda mazowiecki chciałby tę sytuację unormować, stąd wniosek o wsparcie personelu wojskowego - przekazano w komunikacie.

 

Dodano w nim także, że dzięki prowadzonym działaniom, "mimo utrudnień ze strony dyrekcji warszawskiego Meditransu, gotowość pracy w warszawskiej dyspozytorni zadeklarowało 56 osób". W związku z tym ostateczny wniosek do Ministra Obrony Narodowej obejmuje 13 ratowników medycznych (a nie 50), którzy mają wspierać pracę zespołu dyspozytorów tylko w razie konieczności.

W komunikacie poinformowano, że wojewodowie przejmą dyspozytornie medyczne prowadzone dotychczas przez dysponentów zespołów ratownictwa medycznego oraz, że dotyczy to zarówno realizacji samego zadania, jak i personelu. "Przygotowania w tym zakresie trwały od wielu miesięcy, a Wojewoda Mazowiecki wielokrotnie podejmował rozmowy z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego oraz przedstawicielami wojewódzkich stacji RM Meditrans w celu sprawnego przeprowadzenia zmian organizacyjnych" - czytamy w komunikacie.

Konstanty Radziwiłł zaznaczył w nim, że po 1 stycznia nic nie zmieni się w obsłudze zgłoszeń z punktu widzenia pacjentów, a bezpieczeństwo mieszkańców nie jest zagrożone. "Od wielu miesięcy podkreślam, że najważniejszy jest czas dojazdu karetki, a nie lokalizacja osoby, która kieruje zespół ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia. Jest to możliwe dzięki jednolitemu dla całej Polski systemowi informatycznemu. Apeluję do Pana Marszałka, aby nie wzbudzać paniki wśród mieszkańców" - podkreślił Radziwiłł.

Dyspozytorzy korzystają z zaawansowanych technologii
Wojewoda dodał, że dyspozytorzy korzystają z zaawansowanych technologii, które pomagają np. precyzyjnie ustalić lokalizację osoby i wezwać najbliżej znajdujący się dostępny zespół ratownictwa medycznego.

- System Wspomagania Dowodzenia jest cały czas doskonalony, żeby czas dojazdu skracać. Zaprojektowano go także z myślą o zdarzeniach z udziałem znacznej liczby poszkodowanych, np. w wypadkach drogowych, kiedy trzeba dysponować więcej zespołów oraz koordynować zdarzenie z innymi służbami, w tym przy udziale Wojewódzkiego Koordynatora Ratownictwa Medycznego, który również w swojej pracy korzysta z tego systemu. Pozwala to na sprawniejsze udzielenie pomocy poszkodowanym - wyjaśnił wojewoda.

Podkreślił również, że w związku z tym nie są prawdą rozpowszechniane informacje, że prace nad przejęciem dyspozytorni rozpoczęły się w grudniu. "Umowy z dotychczasowymi dysponentami na wynajem powierzchni biurowej i infrastruktury łączności zostały podpisane zgodnie ze wspólnymi ustaleniami Wojewody Mazowieckiego i Marszałka Województwa Mazowieckiego, które były czynione na przełomie sierpnia i września 2020 r. (należy zaznaczyć, że prace w tym zakresie trwały od marca)" - poinformował mazowiecki urząd wojewódzki.

Aleksandra Kuźniar (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum