Wojewoda lubelski: szpital tymczasowy będzie gotowy 19 grudnia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2020 18:20

Szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19 w Lublinie będzie gotowy 19 grudnia - zapowiedział wojewoda lubelski Lech Sprawka. Szpital powstaje w halach Targów Lublin. Początkowo ma być uruchomione 56 łóżek zakaźnych i 10 z respiratorami.

Wojewoda lubelski: szpital tymczasowy będzie gotowy 19 grudnia
Szpital tymczasowy powstaje w halach Targów Lublin. Fot. Lubelski Urząd Wojewódzki/Fb

Wojewoda podczas wideokonferencji w czwartek (10 grudnia) zapowiedział, że w pierwszym etapie w szpitalu tymczasowym uruchomione zostaną dwa moduły po 28 łóżek (łącznie 56 łóżek) na oddziale zakaźnym i 10 łóżek respiratorowych na oddziale intensywnej terapii. Sprawka powiedział, że jeżeli osiągnięty zostanie wskaźnik 80 proc. obłożenia, to będzie podstawa do uruchomienia kolejnego modułu szpitalnego - 28 łóżek.

Początkowo planowano, że szpital tymczasowy będzie uruchomiony 9-10 grudnia. Opóźnienie w jego przygotowaniu - jak tłumaczył wojewoda - wynikło z potrzeby wykonania rezerwowego zasilania w energię elektryczną oddziału respiratorowego.

- W fazie realizacji tego zadania nastąpiło opóźnienie w dostawie specjalistycznych urządzeń o nazwie UPS  - powiedział wojewoda.

W przyszłym tygodniu mają się też odbywać szkolenia personelu, który będzie pracował w szpitalu tymczasowym. Będą to osoby ze szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie (którego filią będzie szpital tymczasowy) oraz skierowane przez wojewodę. Sprawka zapewniał, że personel ten jest już ustalony.

Szpital tymczasowy dla chorych z COVID-19 powstaje w halach Targów Lublin. Będzie mógł pomieścić w sumie około 500 łóżek z możliwością prowadzenia tlenoterapii, w tym 80 łóżek intensywnej terapii.

Wojewoda powiedział, że szpital ten ma stanowić rezerwę łóżek na wypadek wzrostu zakażeń oraz odciążyć inne szpitale od pacjentów w pierwszej fazie choroby.

- Tam przyjmujemy pacjentów, najczęściej kierowanych bezpośrednio z izolacji domowej, po wstępnej diagnostyce - chodzi głównie o prześwietlenie płuc plus podstawowe badania - i z kwalifikacją do pobytu w tym szpitalu w celu przeprowadzenia typowej terapii antywirusowej z użyciem remdesiviru i ewentualnie osocza - powiedział Sprawka.

- Warunkiem jest to, aby tam trafił pacjent przed siódmym dniem od pojawienia się objawów - dodał.

Uruchomienie szpitala tymczasowego i spadająca liczba pacjentów z COVID-19, wymagających hospitalizacji umożliwia stopniowe zwalnianie łóżek covidowych w szpitalach regionu i przywracanie ich na potrzeby pacjentów niezakażonych i dla pacjentów, którzy już przechorowali COVID-19, ale wymagają dalszej hospitalizacji lub rehabilitacji.

Koszty adaptacji obiektów Targów Lublin na potrzeby szpitala tymczasowego wynoszą około 17 mln zł, zakupy sprzętu przez wojewodę - około 13 mln zł, a wartość sprzętu przekazanego przez Agencję Rezerw Materiałowych - około 11-12 mln zł - podał Sprawka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum