Wojewoda Radziwiłł o poprawie pracy dyspozytorni medycznych na Mazowszu i problemach kadrowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2021 15:51

Wszystkie dyspozytornie medyczne na Mazowszu działają bez zakłóceń i obsługują średnio ok. 2, 5 tys. zgłoszeń dziennie - mówił w piątek (29 stycznia) wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, który od 1 stycznia odpowiada za funkcjonowanie trzech dyspozytorni: w Warszawie, Radomiu i Siedlcach.

Wojewoda Radziwiłł o poprawie pracy dyspozytorni medycznych na Mazowszu i problemach kadrowych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Konstanty Radziwiłł przypomniał podczas konferencji prasowej, że zgodnie z zapisami ustawy z 10 maja 2018 roku o zmianie ustawy o państwowym ratownictwie medycznym, od 1 stycznia tego roku wojewoda mazowiecki odpowiada za funkcjonowanie dyspozytorni medycznych zarówno w zakresie realizacji samego zadania, jak i personelu.

Jak mówił, Mazowiecki Urząd Wojewódzki napotkał na działania utrudniające proces przejęcia dyspozytorni w zakresie zatrudnienia dyspozytorów. Wskazał, że dotyczy to nieprzekazania dokumentów niezbędnych do dalszego zatrudnienia dyspozytorów. W związku m.in. z nieprzekazaniem akt pracowników, złożył zawiadomienie do prokuratury.

- W związku z niepokojącymi sygnałami w podległych marszałkowi podmiotach świadczących usługi ratownictwa, zwróciłem się z prośbą o wyjaśnienia do Pana Adama Struzika, Marszałka Województwa Mazowieckiego i poprosiłem o osobisty nadzór marszałka nad tymi podmiotami - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Wojewoda mazowiecki poprosił też marszałka o odniesienie się do kwestii braków kadrowych w obsadzie dyspozytorów. W ostatnich miesiącach ubiegłego roku wykazała to analiza danych pochodzących z modułu raportowego SWD PRM, przesłanego do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie za pośrednictwem Krajowego Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego.

- Dziś po kilku tygodniach od przejęcia dyspozytorni mogę powiedzieć, że obecnie działa ona lepiej. Pokazuje to chociażby wskaźnik połączeń odbieranych w zastępstwie przez inne województwa - podkreślił wojewoda. - Na przykładzie dyspozytorni warszawskiej - liczba połączeń odbieranych w zastępstwie przez inne województwa spadła o połowę - z 5,3 tys. w listopadzie 2020 r. do 2,2 tys. w styczniu 2021 r. - wyliczył.

Poinformował także, że łącznie od początku stycznia dyspozytornie odebrały 61 718 połączeń.

Radziwiłł podziękował także dyspozytorom, którzy podjęli pracę w urzędzie wojewódzkim. - System ratownictwa tworzą przede wszystkim ludzie. Od profesjonalizmu dyspozytorów zależy bezpieczeństwo mieszkańców - powiedział wojewoda mazowiecki. - Zapewniam, że dyspozytorzy zatrudnieni w urzędzie wojewódzkim mają wysokie kwalifikacje i wykonują swoje zadania na najwyższym poziomie- dodał.

Poinformował także, że zwrócił się do marszałka z prośbą o odniesienie się do informacji o zwolnieniu z pracy dwóch dyspozytorów zatrudnionych w urzędzie wojewódzkim, a będących dotychczas również ratownikami medycznymi zatrudnionymi w "Meditrans Ostrołęka".

- W obliczu faktu, iż zapowiedzi o zwolnieniu były kierowane wcześniej do dyspozytorów, sytuacja ta budzi mój najwyższy niepokój. Trudno zaakceptować wyjaśnienie, że zajścia te są związane z moimi decyzjami - mówił wojewoda.

- Działania przeze mnie podejmowane wynikają z przepisów prawa i są kontynuacją procesów zapoczątkowanych w 2011 r., gdyż już wtedy rozpoczęto koncentrację dyspozytorni. Zdecydowałem, aby w okresie przejściowym na Mazowszu funkcjonowały trzy dyspozytornie, by m.in. zminimalizować skutki społeczne związane z przenoszeniem etatów - wyjaśnił.

Jak dodał, dyspozytorzy z Ostrołęki i Płocka dostali propozycję, by podjąć zatrudnienie np. w Warszawie. - Dyspozytorzy np. z Płocka skorzystali z tej możliwości, co bardzo mnie cieszy, gdyż aspekt społeczny zmian organizacyjnych jest niezwykle ważny - dodał wojewoda.

Proces zmniejszenia liczby dyspozytorni w województwie mazowieckim rozpoczął się w 2011 roku, kiedy z 43 rejonów pozostało - 29, w 2012 r. pozostało - 6, a w 2017 r. zmniejszono liczbę dyspozytorni do 5.

Urząd wojewody mazowieckiego podkreśla, że w ciągu ostatnich lat w województwie mazowieckim liczba Zespołów Ratownictwa Medycznego wzrosła ze 187 do 201.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze