Wodzisław Śląski: pracownicy szpitala z koronawirusem, ale mimo to są problemy z testami

Autor: zoz.wodzislaw.pl/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2020 10:50

Jeszcze w minionym tygodniu ratownicy medyczni sygnalizowali, że choć mieli kontakt z lekarzami Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim, którzy jak się później okazało, zostali zakażeni, im nikt testów nie wykonuje.

Fot. Shutterstock

Jak wyjaśnia Barbara Orzechowska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wodzisławiu Śl, w pierwszej kolejności to szpital na własnym podwórku robi dochodzenie epidemiologiczne i ustala listę osób z bliskiego kontaktu. Służby sanitarne ustalają natomiast kolejne listy osób z bliskiego kontaktu, które kierowane są do kwarantanny i do wymazu, na którego wyniki długo się czeka.

Jak poinformowała we wtorek (14 kwietnia) dyrekcja PPZOZ na stronie internetowej placówki, od pracowników pobrano łącznie do godz. 12.00 14 kwietnia 412 wymazów a 64 wymazy zostały pobrane przez wymazobus zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim.

Wojciech Raczkowski ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. wyjaśnia, że każdorazowo listę osób, u których dokonany zostanie wymaz zatwierdzić musi Inspektor Sanitarny lub lekarz chorób zakaźnych. Więc nawet jeśli dyrektor szpitala chce zrobić wymazy wszystkim, to jeśli nie zaakceptuje tego PPIS, wymazy nie zostaną zrobione. Potwierdza to zresztą dyrektor szpitala Krzysztof Kowalik, który przekonuje, że gdyby to od niego zależało, to wszyscy pracownicy szpitala zostaliby poddani testom.

Według informacji zamieszczonej na stronie szpitala wynika, że do tej pory wykonano 79 wymazów u pacjentów placówki, z czego 53 miało wynik ujemny natomiast 26 było pozytywnych. Wśród wymazów pracowników 325 było wyników ujemnych i 45 dodatnich.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum