Wodzisław Śląski: oddział chirurgiczny szpitala zamknięty, personel i pacjenci w kwarantannie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2020 14:33

Oddział chirurgii ogólnej szpitala w Wodzisławiu Śląskim wstrzymał przyjęcia pacjentów w wyniku potwierdzenia koronawirusa u jednego z chorych. Personel oraz wszyscy leczeni na tym oddziale zostali odizolowani i objęci kwarantanną do czasu uzyskania wyników badań na obecność wirusa.

Fot. Fotolia

Jak poinformował w środę (1 kwietnia) dyrektor Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim Krzysztof Kowalik, pacjent, u którego potwierdzono infekcję SARS-CoV-2, to osoba wypisana wcześniej ze szpitala w Raciborzu - jeszcze zanim stał się on jednoimiennym szpitalem zakaźnym. Później chory trafił na oddział chirurgiczny lecznicy w Wodzisławiu Śląskim.

- Niezwłocznie po zaobserwowaniu objawów, mogących świadczyć o zakażeniu koronawirusem, pacjent został poddany izolacji i diagnostyce pod kątem infekcji SARS-CoV-2. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku pacjent został przewieziony do Szpitala Zakaźnego w Raciborzu, gdzie jest otoczony opieką medyczną - przekazał dyrektor.

Był to pierwszy potwierdzony przypadek zachorowania na koronawirusa w powiecie wodzisławskim. Trwa postępowanie epidemiologiczne, służące określeniu kręgu osób, które mogły mieć styczność z zakażonym pacjentem, by maksymalne ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa, także na terenie wodzisławskiego szpitala.

Placówka zapewnia, że wszczęto wszelkie procedury obowiązujące w takiej sytuacji, w tym izolację pacjentów i personelu oddziału chirurgii. Teren szpitala został zdezynfekowany. Zarządzono też wzmożony nadzór sanitarno-epidemiologiczny na pozostałych oddziałach. Sytuację na bieżąco monitoruje sanepid.

O czasowym zamknięciu oddziału chirurgii ogólnej zostały powiadomione wszystkie okoliczne szpitale, pogotowie ratunkowe oraz służby zarządzania kryzysowego. Pacjenci wymagający pilnych zabiegów chirurgicznych są kierowani do szpitali w Jastrzębiu-Zdroju, Rybniku, Żorach i innych miejscowościach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum