Wodzisław Śląski: już 63 pacjentów i pracowników szpitala zakażonych koronawirusem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2020 20:03

Do 63 wzrosła w środę (8 kwietnia) po południu liczba pacjentów i pracowników szpitala w Wodzisławiu Śląskim, zakażonych koronawirusem - wynika z informacji szpitala i miejscowego starostwa. Na wyniki testów na obecność SARS-CoV-2 czekają tam jeszcze 63 osoby.

Fot. Shutterstock

Pacjenci z dodatnim wynikiem testu sukcesywnie są przewożeni do jednoimiennych szpitali zakaźnych w Raciborzu i w Tychach. Personel został odizolowany, bo właśnie wśród pracowników szpitala stwierdzono dotąd najwięcej zakażeń.

Przed ponad tygodniem obecność wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u jednego z pacjentów oddziału chirurgii ogólnej wodzisławskiego szpitala. Trzy dni później wiadomo było już o 45 zakażonych osobach. Następnie poinformowano o kolejnych potwierdzonych przypadkach - w środę rano było ich łącznie 59, po południu liczba zarażonych wzrosła do 63. Chodzi o 26 pacjentów oraz 37 osób z personelu medycznego - to już nie tylko pacjenci i obsługa oddziału chirurgii, ale także osoby z oddziałów położniczego i intensywnej terapii.

Łącznie w szpitalach w Wodzisławiu Śląskim i w pobliskich Rydułtowach (oba szpitale działają pod wspólnym szyldem) do badań pobrano 350 wymazów - 282 od pracowników placówki i 68 od pacjentów. Do środy po południu otrzymano 287 wyników, z których 63 potwierdziły obecność koronawirusa. Szpital czeka jeszcze na wyniki testów 43 osób z obsługi szpitala i 20 pacjentów.

W środę dyrekcja Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim zaapelowała o pomoc i wsparcie w trudnym dla obu szpitali czasie. Można je wspierać, wpłacając darowizny na rachunek 63 1560 0013 2367 2176 2323 0001, z dopiskiem: "Wsparcie na rzecz walki z koronawirusem".

Dzień wcześniej także starosta wodzisławski Leszek Bizoń zaapelował o budżetowe wsparcie dla szpitali w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach. W wystąpieniu do wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka starosta zwrócił uwagę, że sytuacja epidemiczna powoduje bezpośrednie zagrożenie dla działania obu szpitali.

W ub. tygodniu, w nocy z czwartku na piątek, szpital wstrzymał pracę izby przyjęć i do odwołania zawiesił przyjęcia pacjentów na prawie wszystkie oddziały zarówno w Wodzisławiu Śląskim, jak i Rydułtowach. Nadal pracują poradnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w obu miastach oraz znajdujący się w oddzielnym budynku oddział pediatrii w Rydułtowach. Nie pracuje Zespół Poradni Specjalistycznych.

Pacjenci wodzisławskiego szpitala z dodatnim wynikiem testu przekazywani są sukcesywnie do szpitali jednoimiennych w Raciborzu i w Tychach. Personel został odizolowany i jest poddany kwarantannie. W szpitalu trwa postępowanie epidemiologiczne. Zależnie od rozwoju sytuacji, do badań pobierane są próbki od kolejnych osób.

Pierwszy pacjent, u którego na początku zeszłego tygodnia potwierdzono infekcję, to osoba wypisana wcześniej ze szpitala w Raciborzu, jeszcze zanim stał się on jednoimiennym szpitalem zakaźnym. Dopiero później chory trafił na oddział chirurgiczny lecznicy w Wodzisławiu Śląskim, w stanie zagrożenia życia, bez objawów koronawirusa. Był to pierwszy potwierdzony przypadek zachorowania na koronawirusa w powiecie wodzisławskim.

W środę rano w woj. śląskim sanepid potwierdził 28 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - w sumie w regionie jest ich 629, zmarły 33 osoby, 21 wyzdrowiało.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum