Wodzisław Śląski: 50 pacjentów i pracowników szpitala zakażonych koronawirusem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2020 11:57

Do 50 wzrosła we wtorek liczba pacjentów i pracowników szpitala w Wodzisławiu Śląskim zakażonych koronawirusem - wynika z informacji szpitala i miejscowego starostwa. Pacjenci z dodatnim wynikiem trafiają do szpitali zakaźnych w Raciborzu i Tychach. Personel został odizolowany.

Pacjenci z dodatnim wynikiem trafiają do szpitali zakaźnych w Raciborzu i Tychach Fot. Shutterstock

Przed tygodniem obecność wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u jednego z pacjentów oddziału chirurgii ogólnej wodzisławskiego szpitala. Trzy dni później wiadomo było już o 45 zakażonych osobach. We wtorek poinformowano o kolejnych pięciu potwierdzonych przypadkach.

- Na godzinę ósmą rano 7 kwietnia potwierdzono 50 przypadków, w tym 22 pacjentów oraz 28 osób personelu. Wykonano w sumie ponad 280 próbek. Szpital oczekuje na pozostałe wyniki - poinformował rzecznik Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim Wojciech Raczkowski.

W ub. tygodniu, w nocy z czwartku na piątek, szpital wstrzymał pracę izby przyjęć oraz do odwołania zawiesił przyjęcia pacjentów na prawie wszystkie oddziały - zarówno w samym Wodzisławiu Śląskim, jak i pobliskich Rydułtowach. Nadal pracują poradnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w obu miastach oraz znajdujący się w oddzielnym budynku oddział pediatrii w Rydułtowach. Nie pracuje natomiast Zespół Poradni Specjalistycznych.

Pacjenci wodzisławskiego szpitala z dodatnim wynikiem testu przekazywani są sukcesywnie do szpitali jednoimiennych w Raciborzu i Tychach. Personel został odizolowany i jest poddany kwarantannie. W szpitalu trwa postępowanie epidemiologiczne - w zależności od rozwoju sytuacji pobierane są próbki od kolejnych osób do badań.

Pierwszy pacjent, u którego na początku zeszłego tygodnia potwierdzono infekcję, to osoba wypisana wcześniej ze szpitala w Raciborzu - jeszcze zanim stał się on jednoimiennym szpitalem zakaźnym. Dopiero później chory trafił na oddział chirurgiczny lecznicy w Wodzisławiu Śląskim, w stanie zagrożenia życia, bez objawów koronawirusa. Był to pierwszy potwierdzony przypadek zachorowania w powiecie wodzisławskim.

O czasowym zamknięciu szpitali w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach zostały powiadomione wszystkie okoliczne szpitale, pogotowie ratunkowe oraz służby zarządzania kryzysowego. Pacjenci wymagający pilnych zabiegów chirurgicznych są kierowani do szpitali w Jastrzębiu-Zdroju, Rybniku, Żorach i innych miejscowościach.

We wtorek rano w woj. śląskim sanepid potwierdził 32 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - w sumie w regionie jest ich obecnie 594, 27 osób zmarło, 12 wyzdrowiało.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum