nowiny.pl/Rynek Zdrowia | 29-11-2017 14:25

Wodzisław Śl.: szpital przyznał, że nie było procedury. Odcięte palce trafiły do...

Szpital w Wodzisławiu Śląskim stwierdził, że "zarówno lekarze, jak i pielęgniarki nie zastosowali się do procedur dotyczących prawidłowego komunikowania się z pacjentem” i przyznał się do braku "opracowanej procedury postępowania w przypadku przyjęcia pacjenta z odciętą/oderwaną częścią ciała”.

Szpital przyznał, że nie ma opracowanej procedury postępowania w przypadku przyjęcia pacjenta z odciętą częścią ciała. Fot. Archiwum

Do sprawy odciętych palców, które trafiły do kosza na odpady, wrócił serwis nowiny.pl. 

Przypomina, że 5 października br. do szpitala trafił mieszkaniec Czyżowic, który w wypadku stracił trzy palce prawej ręki. Ratownicy medyczni, którzy przewozili mężczyznę, zabrali także zabezpieczone w woreczku foliowym palce. Poszkodowany znalazł się na izbie przyjęć. Jak relacjonowała rodzina, jedna z pielęgniarek powiedziała, że ''palce się nie nadają'' i nie będą przyszyte. Znalazły się one w pojemniku na odpady biologiczne. Ostatecznie inny lekarz zadecydował o przyszyciu palców i nakazał ich wyjęcie z kosza.

Na wniosek jednego z radnych powiatu wodzisławskiego, dyrekcja udzieliła pisemnego wyjaśnienia. Poinformowano, że postępowanie wyjaśniające wykazało ''prawidłowość udzielanych pacjentowi świadczeń medycznych''.

Jak jednak piszą władze szpitala, w wyniku przeprowadzonej konsultacji nastąpiła zmiana decyzji. Pacjenta zakwalifikowano do replantacji w ośrodku zamiejscowym, a materiał biologiczny znajdujący się w szczelnym worku foliowym umieszczonym w pojemniku na odpady biologiczne ponownie otwarto i zabezpieczono na czas dalszego transportu.

Nowością jest jednak to, iż ''stwierdzono, że zarówno lekarze, jak i pielęgniarki nie zastosowali się do procedur dotyczących prawidłowego komunikowania się z pacjentem''. Odbyło się więc szkolenie. W szpitalu stwierdzono też ''brak opracowanej procedury postępowania w przypadku przyjęcia pacjenta z odciętą/oderwaną częścią ciała''.

Więcej: www.nowiny.pl