Włoski neurochirurg zbiera pieniądze na przeszczep głowy

Autor: Rzeczpospolita, KR/Rynek Zdrowia • • 15 czerwca 2015 10:07

Lekarz, który chce jako pierwszy przeszczepić głowę człowiekowi prosi o pieniądze. Zapowiada też eksperymenty na zmarłych.

Włoski neurochirurg zbiera pieniądze na przeszczep głowy

Sergio Canavero, włoski neurochirurg, który jako pierwszy przeszczepić głowę człowiekowi prosi o pieniądze. Zapowiada też eksperymenty na zmarłych.

Jak podaje Rzeczpospolita, Canavero przekonywał do swojego pomysłu amerykańskich lekarzy podczas konferencji Amerykańskiej Akademii Neurochirurgów i Ortopedów w Annapolis. Neurochirurg przyznał, że szuka pieniędzy od ofiarodawców. Podczas 2,5-godzinnego przemówienia wspominał, że liczył na miliarderów. Ocenił, że na przeprowadzenie pierwszego przeszczepu głowy potrzebować będzie 100 mln dolarów.

W Annapolis Canavero pierwszy raz spotkał swojego pacjenta-ochotnika Rosjanina, który cierpi na zespół Werdniga-Hoffmanna (rodzaj rdzeniowego zaniku mięśni).

Więcej: www.rp.pl

Ciszej nad tą głową, to szkodzi transplantologii - komentują wypowiedzi neurochirurga prof. Sergio Canavero z Turynu lekarze z którymi rozmawiał Rynek Zdrowia.

Dr Jarosław Wilk, anestezjolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu, który od ponad dwóch dekad koordynuje donacją narządów, przypomina sobie, że 2 lata temu również czytał o tym, że prof. Canavero będzie za 2 lata gotowy przeszczepić głowę człowiekowi.

- Padają kolejne daty, ale brakuje faktów. W świecie medycyny od czasu do czasu pojawiają się takie rewelacje. Są chętnie podchwytywane przez media, które żyją z sensacyjnych doniesień. To straszy ludzi i nie sprzyja poparciu dla transplantologii - zwraca uwagę z rozmowie z Rynkiem Zdrowia dr Wilk.

Anestezjolog wskazuje, że jeśli Włoch deklaruje, że za 2 lata będzie potrafił połączyć rdzeń kręgowy z odciętej głowy z rdzeniem z innego ciała - powinien skupić się na tej rewolucyjnej metodzie.

- Po co przeszczepiać całą głowę? Jeśli połączenie przerwanego rdzenia kręgowego jest możliwe, już dziś na takie leczenie czekają tysiące pacjentów po skokach do wody, wypadkach komunikacyjnych i innych urazach - mówi koordynator donacji.

Czytaj też: Przeszczep głowy już w 2017 r.? Wkrótce ideę ocenią lekarze z całego świata

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum