Włosi oddają zapasy szczepionek przeciwko grypie A

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2010 19:03

We Włoszech rozpoczyna się operacja wycofywania niewykorzystanych szczepionek przeciwko grypie A/H1N1 z magazynów regionalnych służby zdrowia.

Włosi nie chcieli się szczepić przeciwko grypie A/H1N1.

Gigantyczne zapasy wracają do ministerstwa zdrowia, które musi zadbać, żeby nie zostały wyrzucone. Ministerstwo zaapelowało w rozporządzeniu do władz poszczególnych regionów o zwrot dawek preparatu przeciwko wirusowi A/H1N1.

Gotowość do przeprowadzenia tej akcji wyraziła Toskania, gdzie już trwa zbiórka szczepionek, składowanych w magazynach i szpitalach. Postanowiono, że nie będą natomiast wycofywane zapasy, zgromadzone w gabinetach lekarskich, gdyż byłaby to zbyt skomplikowana organizacyjnie operacja. Do tego regionu wysłano 623 tys. szczepionek. Wykorzystano tylko 8,5 proc. z nich.

Włoskie ministerstwo zdrowia zakupiło w zeszłym roku od szwajcarskiego koncernu farmaceutycznego 24 miliony szczepionek dla 40 proc. populacji. Zapłacono za nie 184 miliony euro. 10 milionów dawek rozesłano według ministerialnego rozdzielnika do poszczególnych regionów. Niemal wszystkie są nadal tam składowane, bo w całych Włoszech zaszczepiło się jedynie ponad 800 tysięcy osób.

Włochy zgodnie z kontraktem mają jeszcze otrzymać ze Szwajcarii resztę kupionych szczepionek, czyli około 14 milionów, ale właśnie tego ministerstwo chce uniknąć. Prowadzone są obecnie rozmowy na temat możliwości zmiany warunków umowy.

Wcześniej resort zdrowia zadeklarował, że co najmniej 10 proc. zapasów szczepionki, a więc kilka milionów dawek przekaże Światowej Organizacji Zdrowia z przeznaczeniem dla biedniejszych krajów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum