Włosi nie szczepią się, bo lekarze nie dają przykładu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2009 19:29

Włoski minister zdrowia Ferruccio Fazio obarczył lekarzy winą za fiasko kampanii masowych szczepień przeciwko nowej grypie.

Włosi nie szczepią się, bo lekarze nie dają przykładu

Niedawno ujawniono, że wykorzystano zaledwie co 70. dawkę szczepionki, kupionej przez ministerstwo zdrowia.

– Postępowanie niektórych lekarzy, którzy nie szczepią się przeciwko grypie A i odradzają to swoim pacjentom, jest naszym zdaniem absolutnie nie do usprawiedliwienia – oświadczył minister zdrowia Republiki Włoskiej. Dodał także, że nawet jeśli teraz sytuacja się uspokoiła, wirus może pojawić się ponownie. W opinii Fazio należy więc się zaszczepić.

Do tej pory we Włoszech zaszczepiło się około 690 tysięcy osób. Zdecydowało się na nie ok. 14 procent lekarzy i pracowników opieki społecznej, a więc osób z grupy wysokiego ryzyka zarażenia się wirusem A/H1N1.

Wśród przedstawicieli innych grup zawodowych najbardziej narażonych na kontakt z nową grypą, na przykład obrony cywilnej, policji, wojska, odsetek zaszczepionych wynosi ok. 5 proc.

Na nową grypę zachorowało we Włoszech dotychczas ponad 3,6 miliona osób. W wyniku powikłań, połączonych z innymi ciężkimi chorobami, zmarło 149 osób. Szczyt zachorowań minął w listopadzie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum