Włosi nadal kombinują, co zrobić z nadmiarem szczepionek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2010 14:29

Włoskie ministerstwo zdrowia wciąż zastanawia się, co zrobić z 19 milionami niewykorzystanych szczepionek przeciwko grypie A/H1N1.

Akcja masowych szczepień poniosła we Włoszech kompletne fiasko: zaszczepiło się około 800 tysięcy osób. Kupiono zaś 24 mln ampułek za 184 miliony euro.

Wcześniej włoski resort zdrowia postanowił podarować Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 10 procent zapasów z przeznaczeniem dla krajów najbiedniejszych.

Obecnie specjalny sztab kryzysowy zastanawia się, co zrobić z 9 milionami szczepionek, już dostarczonych do poszczególnych regionów i z 10 milionami dawek, za które już zapłacono, a które jeszcze nie dotarły do Włoch od szwajcarskiego producenta.

Niedawno prasa ujawniła, że włoskie stowarzyszenie przemysłu farmaceutycznego Farmindustria prowadzi rozmowy z koncernem Novartis na temat możliwości zmiany warunków kontraktu o zakupie preparatu przez ministerstwo zdrowia.

Stowarzyszenie przedstawiło propozycję, która pozwoliłaby ograniczyć straty skarbu państwa. Zgodnie z tą ofertą koncern farmaceutyczny zrezygnowałby z dostarczenia 10 milionów dawek, przeznaczonych dla Włoch, a w zamian za to przysłałby inne produkowane przez siebie leki. Wstępnie resort zdrowia przychylnie odniósł się do tej propozycji. Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie odpowiedź producenta.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum