×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Włoscy geriatrzy: dziś 65-latek ma formę fizyczną i poznawczą 40-45-latka 30 lat temu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia30 listopada 2018 20:05

Starość zaczyna się po 75 roku - orzekli włoscy gerontolodzy i geriatrzy, a ich wniosek uznano za "rewolucyjny". Specjaliści podkreślają, że dzisiejsi 65-latkowie we Włoszech mają taką kondycję, jak czterdziestolatkowie przed trzema dekadami.

Włoscy geriatrzy: dziś 65-latek ma formę fizyczną i poznawczą 40-45-latka 30 lat temu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od tej chwili populacja Włoch może uznać się za młodszą, gdyż starość zaczyna się po 75 roku życia, czyli później niż się powszechnie uważa - tak media podsumowują wnioski zaprezentowane na trwającym w Rzymie kongresie krajowego stowarzyszenia gerontologii i geriatrii.

- Dzisiaj 65-latek ma formę fizyczną i poznawczą 40-45-latka 30 lat temu - stwierdził w czasie obrad profesor Niccolo Marchionni z uniwersytetu we Florencji i zarazem kardiolog z tamtejszego szpitala. Ogłosił następnie: - Podnosimy poprzeczkę wieku, dostosowując do poziomu aktualnej oczekiwanej długości życia w krajach zaawansowanego rozwoju.

Zaznaczył ponadto, że obecnie duża część populacji w wieku od 60 do 75 lat jest w "doskonałej formie" i nie cierpi na żadne choroby.

Obecna średnia długość życia we Włoszech to 85 lat w przypadku kobiet i 82-83 lata u mężczyzn. W związku ze swymi wnioskami geriatrzy zaapelowali o dostosowanie obowiązującej koncepcji starości do, jak zaznaczają, zmieniającej się sytuacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum