Włos prawdę ci powie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2009 18:20

Analiza włosów może pomóc w określeniu przyczyny ich wypadania, ale także w ustaleniu ojcostwa, skłonności do wybranych chorób. Poza analizą pierwiastków, badanie włosów pozwala również na wykrycie w organizmie śladów narkotyków, nawet kilka miesięcy od momentu ich zażycia.

Na włosy oddziałuje nie tylko środowisko zewnętrzne, ale przede wszystkim wewnętrzne. Ich szczegółowe badania mogą też dostarczyć specjalistom wiedzy na temat tendencji zdrowotnych i pomóc w prawidłowym leczeniu chorób już w ich początkowym stadium.

Na osłabienie cebulek ma wpływ wiele czynników. Czynniki genetyczne, nieprawidłowa dieta, stres i niehigieniczny tryb życia, nieodpowiednia pielęgnacja. Gdy zawodzą tradycyjne metody walki z problemem, lekarz może zalecić wykonanie badania włosów zwanego trichogramem. Wypadanie włosów może być bowiem spowodowane chorobami wewnętrznymi (np. zaburzeniami hormonalnymi), zatruciami metalami ciężkimi (np. osoby palące mogą mieć za dużo kadmu, antagonisty cynku)Takie badanie pozwala na ich wykluczenie.

Test polega na analizie około 100 włosów wraz z cebulkami. Ocenie podlega zarówno struktura, zakończenie włosa, jak i jego osłonka. Jego wyniki określają procentowo ilość włosów znajdujących się w fazie wzrostu i fazie spoczynku. W wybranych przypadkach analizę uzupełnić może biopsja, podczas której pobierane zostają niewielkie wycinki owłosionej skóry.

Gdy w przypadku trichogramu włosy zostają wyrwane, do tkankowej analizy pierwiastków (APW) wycina się je tuż przy skórze, najczęściej w kilku miejscach z tyłu głowy (włosy nie mogą być farbowane). Badanie ma na celu ustalenie ilości i proporcji pierwiastków śladowych w organizmie. Analizowane są mikro i makroelementy niezbędne dla zachowania zdrowia, ale również te toksyczne (np. rtęć, kadm, aluminium) - mogące mu istotnie zagrażać.

Badanie pozwala na stosunkowo wczesne wykrycie złych tendencji zdrowotnych. Należą do nich zarówno problemy związane z włosami (np. łysienie plackowate), jak i predyspozycje do chorób narządów wewnętrznych: zaburzeń hormonalnych, schorzeń układu kostnego, pokarmowego i neurologicznego, otyłości czy osłabionej odporności.

Analiza pierwiastkowa włosów nie określa, na co człowiek jest chory. Skład mineralny włosów odzwierciedla tendencje w metabolizmie człowieka. Analizując skład mineralny 300 mg włosów o długości 3 centymetrów, mamy ilustrację z ostatnich 3 miesięcy dynamicznej homeostazy, kształtującej typ metabolizmu. Włosy są wyłączone z bieżących procesów metabolicznych, dzięki czemu ich analiza daje bardziej obiektywny obraz niż w przypadku wciąż poddawanej ciągłym procesom biologicznym krwi. Ponadto stężenie pierwiastków we włosach jest około pięćdziesiąt razy większe. Badanie paznokci można wykonać u osób, które utraciły włosy, jednakże test jest trudniejszy do wykonania ze względu na trudne do usunięcia zanieczyszczenia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum