Włochy: wzrasta liczba zakażeń drogą kontaktów seksulanych

Autor: ANSA/Rynek Zdrowia • • 19 września 2013 11:57

We Włoszech 3 proc. chłopców i 5 proc. dziewcząt w wieku poniżej 25 lat jest zarażone chorobą przenoszoną podczas kontaktów seksualnych. Liczba osób zakażonych HIV i chorujących na brodawki narządów płciowych u kobiet i mężczyzn w wieku od 14 do 19 lat potroiła się od 2004 do 2009 roku.

Włochy: wzrasta liczba zakażeń drogą kontaktów seksulanych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dyrektor centrum operacyjnego AIDS Instytutu Zdrowia, Barbara Suligoi, na konferencji prasowej zorganizowanej przez Federację włoskich pediatrów, a dotyczącej medycyny płci dzieci i młodzieży, podkreśla, że nie jest to tylko problem włoski.

Ekspertka zaznacza, że każdego roku na świecie, 111 mln młodych ludzi w wieku poniżej 25 lat zapada na zakażenia bakteryjne przenoszone drogą płciową. W wypadku infekcji wirusowych liczba ta jest trzy razy większa.

Tymczasem, jak ostrzegają specjaliści zakażenia te, prowadzą do wystąpienia chorób układu rozrodczego i stają się główną przyczyną niepłodności. Dla przykładu infekcja Chlamydia, nie leczona antybiotykami, jest pierwszy przyczyną niepłodności. Zakażeniem tym objętych jest we Włoszech 8,3 proc. nastolatków do lat 19 roku życia.

Także rozprzestrzenianie się wirusa HPV, powoduje w Europie co roku 700.000 przypadków brodawek narządów płciowych i nowotworów. We Włoszech wirusem HPV zakażonych jest 10 proc. kobiet i 60 proc. mężczyzn. Ale najwyższy odsetek, sięgający 25 proc. występuje wśród młodych dziewcząt poniżej 20 lat.

Te dane, zdaniem Suligoi pokazują, jak ważne jest, w celu ograniczenia się rozprzestrzeniania wirusa, zaszczepienie przeciw HPV mężczyzn.

Więcej: www.ansa.it 


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum