Włochy: utworzono specjalny korytarz sanitarny dla pasażerów samolotu z Wuhan

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2020 10:59

Specjalnym korytarzem sanitarnym utworzonym na rzymskim lotnisku Fiumicino przeszło ponad 200 pasażerów samolotu, który w czwartek (23 stycznia) przyleciał z chińskiego miasta Wuhan, gdzie wykryto groźnego koronawirusa. Wobec tej grupy po raz pierwszy zastosowano środki ostrożności.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

W ramach środków zarządzonych przez włoskie Ministerstwo Zdrowia skanerami zmierzono wszystkim przybyłym temperaturę. Stan żadnej z osób nie budził podejrzeń - poinformowano po przeprowadzonych kontrolach.

Samoloty chińskich linii z Wuhan przylatują na Fiumicino trzy razy w tygodniu. Czwartkowy lot był pierwszym od chwili zastosowania nadzwyczajnych procedur z powodu wirusa, szerzącego się w Chinach.

Zgodnie z nimi zaraz po wylądowaniu w Rzymie wieża kontroli lotów kontaktuje się z kapitanem samolotu i pyta, czy w trakcie podróży u jakiegoś pasażera stwierdzono objawy choroby dróg oddechowych. Dopiero gdy załoga poinformuje, że nie było takiego przypadku, można otworzyć drzwi maszyny i uruchomić procedurę opuszczania pokładu.

Jeśli zaś zauważy się problemy zdrowotne u jakiegoś pasażera, ma on zostać przetransportowany na badania do stołecznego szpitala chorób zakaźnych Spallanzani.

Na rzymskim lotnisku ustawiono tablice informacyjne dla pasażerów udających się do Chin, na których można przeczytać o zagrożeniu koronawirusem. Jest tam też zalecenie Ministerstwa Zdrowia, aby rozważyć możliwość przełożenia podróży, jeśli nie jest ona konieczna.

W środę władze chińskie ogłosiły, że liczba zarażonych koronawirusem wzrosła do 571 a 17 osób zmarło. Wszystkie przypadki śmiertelne wystąpiły w prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan. Poinformowano, że kraj jest "w najbardziej krytycznym stadium" walki z koronawirusem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum