Włochy: tam już 233 osoby zmarły z powodu koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2020 21:02

Ze 197 do 233 wzrosła we Włoszech w ciągu doby liczba zmarłych z powodu zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - poinformowano w sobotę (7 marca) na konferencji prasowej w Rzymie. Obecnie zarażonych jest w tym kraju ponad 5 tysięcy osób; ich liczba zwiększyła się od piątku o prawie 1150.

Włochy to kraj, w którym znajduje się największe ognisko epidemii w Europie. Fot. Chris Sampson/Flickr CC BY 2.0 (zdj. ilustracyjne)

Włochy to kraj, w którym znajduje się największe ognisko epidemii w Europie.

Dotychczas wyleczono 589 chorych; to o 66 więcej niż w dzień wcześniej - podkreślił szef włoskiej Obrony Cywilnej, komisarz do spraw kryzysu Angelo Borrelli. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 567 najciężej chorych.

Od początku kryzysu we Włoszech, który trwa od ponad dwóch tygodni, zanotowano łącznie około 5800 przypadków zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Szef krajowego Instytutu Zdrowia Silvio Brusaferro podkreślił podczas spotkania z dziennikarzami, że śmiertelne przypadki dotyczą osób starszych. Średnia wieku zmarłych to ponad 81 lat. Ponadto, jak wynika z przedstawionych statystyk, w 80 proc. były to osoby cierpiące na więcej niż dwie choroby. Tylko 2 procent z nich nie było obciążonych żadnym dodatkowym schorzeniem.

Brusaferro odnotował, że w społeczeństwie dominuje "powierzchowne" traktowanie zaleceń w ramach prewencji. - Potrzebna jest wielka ostrożność i świadomość ryzyka - zaznaczył. Prezes Instytutu Zdrowia zaapelował następnie do Włochów: - Także tam, gdzie jest niewiele przypadków, trzeba stosować środki ostrożności, by spowolnić proces szerzenia się wirusa.

- Dzisiejsze wyniki wskazują na wzrost, skupiony w niektórych punktach, trzeba działać, by zahamować rozprzestrzenianie się wirusa - wezwał Brusaferro.

- Wygramy tę wojnę, jeśli nasi rodacy będą zachowywać się odpowiedzialnie. Zmieńmy sposób życia, szczególnie jeśli należymy do grupy osób najsłabszych i najbardziej narażonych - poprosił komisarz Borrelli.

Z Rzymu Sylwia Wysocka - PAP

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum