Włochy: rządowy dekret ws. koronawirusa podzielił kraj na trzy części

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2020 09:32

Rząd Włoch wydał w niedzielę (1 marca) dekret w sprawie walki z koronawirusem. Na mocy rozporządzenia kraj został co najmniej do 8 marca podzielony na trzy strefy: czerwoną, czyli ogniska wirusa, żółtą, gdzie jest mniej przypadków, i pozostałą część.

Na obszarze zamkniętych gmin utrzymano zakaz wstępu do nich i ich opuszczania. Fot. pixabay

Dotychczasowy bilans zmarłych osób zarażonych koronawirusem we Włoszech to 41 - podała w niedzielę (1 marca) wieczorem telewizja RAI, a także dziennik "Corriere della Sera" na stronie internetowej. Wcześniej Obrona Cywilna informowała o 29 ofiarach śmiertelnych, 1577 osobach zakażonych i prawie 1700 potwierdzonych przypadkach od początku kryzysu. 83 osoby zostały wyleczone.

Trwa walka z wirusem oparta o specjalny rządowy dekret, który podzielił kraj na trzy części oznaczone umownie różnymi kolorami. Czerwona strefa została wyznaczona wcześniej i obejmuje następujące gminy w Lombardii: Bertonico, Casalpusterlengo, Castelgerundo, Castiglione D'Adda, Codogno, Fombio, Maleo, San Fiorano, Somaglia, Terranova dei Passerini oraz gmina Vo w Wenecji Euganejskiej.

Na obszarze zamkniętych gmin utrzymano zakaz wstępu do nich i ich opuszczania, nakaz zamknięcia szkół, muzeów i większości urzędów, zawieszenie transportu i działalności firm z wyjątkiem najważniejszych usług.

Żółta strefa została wprowadzona w regionie Emilia-Romania, a także na pozostałym obszarze Lombardii i Wenecji Euganejskiej oraz w rejonie Savony w Ligurii. Wszędzie tam zanotowano przypadki zakażenia.

Na tym terytorium obowiązuje zakaz imprez sportowych oraz kulturalnych. Otwarcie miejsc kultu oraz muzeów będzie uzależnione od wprowadzenia specjalnych kroków w celu uniknięcia zgromadzeń ludzi. Także w barach i restauracjach mają zostać zachowane zasady odległości jednego metra, co oznacza, że klienci muszą siedzieć przy stolikach, a nie tłoczyć się przy barze.

Na pozostałej części terytorium Włoch na mocy nowego dekretu mają obowiązywać różne środki prewencji, o których uczniowie wszystkich szkół zostaną zawiadomieni z pomocą specjalnych plakatów informacyjnych. W urzędach administracji publicznej i wielu innych instytucjach będą znajdować się do dyspozycji środki dezynfekujące. Środki komunikacji miejskiej muszą zostać odkażone.

Z Rzymu Sylwia Wysocka - PAP

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum