Włochy przekażą WHO część zapasów szczepionek przeciwko A/H1N1

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2010 19:07

Włoski minister zdrowia Ferrucio Fazio ogłosił, że Włochy podarują Światowej Organizacji Zdrowia więcej szczepionek przeciwko nowej grypie, niż początkowo zamierzały.

W związku z pandemią wirusa A/H1N1 Włochy kupiły od szwajcarskiego koncernu farmaceutycznego 24 mln ampułek dla 40 proc. ludności kraju. Akcja szczepień poniosła jednak fiasko: zaszczepiło się tylko około 800 tysięcy osób, a w magazynach pozostały miliony dawek preparatu.

Za resztę szczepionek włoski resort zdrowia zapłacił, ale ich jeszcze nie otrzymał. Poinformował także, że z powodu przepełnienia magazynów nie widzi sensu dalszych dostaw zamówionych dawek. Minister Fazio zapowiada, że obecnie włoski rząd chce przystąpić do negocjacji z producentem na temat szczepionek, które wciąż nie dotarły do Włoch.

Niewykluczone, że strona włoska będzie nalegać, aby farmaceutyczny potentat przysłał do Włoch zamiast szczepionki inne swoje specyfiki. Taką propozycję rozwiązania problemu przedstawiło stowarzyszenie włoskich firm farmaceutycznych.

Minister Fazio ogłosił jednocześnie, że WHO zwróciła się do Włoch z prośbą o przekazanie jej większej liczby dawek szczepionki, niż pierwotnie planowano. Z wcześniejszych zapowiedzi wynikało, że przekazane zostanie 2,5 mln dawek z niewykorzystanych zapasów. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum