Włochy: posłuchali WHO, kupili szczepionki, mają problem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2010 10:50

Minister zdrowia Ferruccio Fazio oświadczył, że nie do jego resortu należy ocena, czy alarm w sprawie grypy A/H1N1 był oszustwem

Włoski minister oświadczył dziennikarzom, że w tej chwili resort  pracuje nad kilkoma rozwiązaniami, które nie dopuszczą do wyrzucenia niewykorzystanych dawek szczepionek przeciwko grypie A/H1N1.

We Włoszech zaszczepiło się ponad 800 tysięcy osób, podczas gdy ministerstwo zdrowia kupiło szczepionki dla 40 procent populacji za prawie 200 milionów euro. Grupa polityków koalicji i opozycji opowiada się za parlamentarnym dochodzeniem w sprawie zakupu szczepionek.

– Musimy przyjąć do wiadomości, że kampania szczepień w naszym kraju, tak jak w wielu państwach europejskich, nie powiodła się – przyznał włoski minister.

Wyraził zarazem przekonanie, że Włochy są w lepszej sytuacji niż inne kraje, ponieważ kupiły mniej szczepionek. Ponadto - przypomniał włoski minister - podjęto decyzję, by nie kupować drugiej dawki szczepionki, gdy okazało się, że skuteczna jest tylko jedna. Poproszony o komentarz do zapowiedzi, że jeszcze w styczniu Rada Europy zajmie się sprawą ewentualnej presji wywieranej przez przemysł farmaceutyczny na rządy, by nakłonić je do zakupu dużych ilości szczepionek, minister Fazio odparł:

– Nie do nas należy ocena w takich kwestiach.

Minister zapewnił, że kierował się wskazówkami Światowej Organizacji Zdrowia, podejmując działania nawet „bardziej ograniczone” w porównaniu z innymi krajami europejskimi.

– Kiedy Światowa Organizacja Zdrowia dawała pierwsze wskazówki dotyczące pandemii, wirus był czymś nieznanym; wiadomo było jedynie, że jest bardzo zaraźliwy, a nie, że jest relatywnie niegroźny – stwierdził minister.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum