Włochy: ogromne, niewykorzystane zapasy szczepionek przeciw grypie A

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 stycznia 2010 20:07

W regionie Wenecja Euganejska na północy Włoch składowane są zapasy pół miliona niewykorzystanych ampułek ze szczepionką przeciwko nowej grypie.

Bo strach ma tylko wielkie oczy?

Mimo ogromnych, trudnych do wykorzystania zapasów szczepionki przeciwko grypie A/H1N1, ma tam zostać dostarczonych następnych 800 tysięcy dawek. Poinformowały o tym w środę media, podkreślając, że jest to najbardziej spektakularny przykład marnotrawstwa.

Ogółem, włoskie ministerstwo zdrowia zakupiło 24 miliony dawek szczepionek, które zostały rozesłane do poszczególnych regionów. W całych Włoszech zaszczepiło się jedynie około 800 tysięcy ludzi. Sprawa masowego zakupu szczepionek przeciwko wirusowi A/H1N1 będzie być może przedmiotem parlamentarnego śledztwa.

Władze sanitarne regionu Wenecja Euganejska nie wiedzą, co stanie się z ogromnymi zapasami szczepionek, które zostaną już w najbliższym czasie zwiększone o następne transporty, wynikające z ministerialnego rozdzielnika.

Asesor do spraw zdrowia Sandro Sandri powiedział dziennikowi Il Messaggero, że czeka na decyzje resortu w Rzymie. Jednocześnie wyraził gotowość podarowania szczepionek innym krajom, jeśli – jak dodał – takie wskazówki otrzyma z ministerstwa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum