Włochy: od początku roku do maja zanotowano 1100 przypadków odry

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2019 14:24

Prawie 1100 zachorowań na odrę zanotowano we Włoszech w pięciu pierwszych miesiącach tego roku - to najnowsze dane Krajowego Instytutu Zdrowia, który prowadzi stały monitoring w związku z notowanym ostatnio wzrostem liczby takich przypadków. Jedna osoba zmarła.

Włochy: od początku roku do maja zanotowano 1100 przypadków odry
Szczepienia przeciwko odrze są we Włoszech obowiązkowe; FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne).

Jak zauważono, od stycznia do maja zeszłego roku zachorowało ponad 1800 osób, a zatem w tym roku liczba ta, mimo że nadal wysoka, spadła.

Z biuletynu medycznego wynika, że odra wystąpiła niemal w całym kraju, z wyjątkiem regionu Basilicata. Dwie trzecie zachorowań skumulowało się w stołecznym Lacjum, w Emilii-Romanii i w Lombardii. Średni wiek chorych to 30 lat, zaś 11 proc. stanowią dzieci do piątego roku życia.

U jednej trzeciej chorych doszło do co najmniej jednej komplikacji. Powikłania układu oddechowego były przyczyną śmierci jednej osoby w lutym tego roku.

Począwszy od 2013 roku we Włoszech zanotowano ponad 14 tysięcy przypadków odry; najwięcej, około 5400, było ich w 2017 roku. W minionym roku liczba ta przekroczyła 2600.

Szczepionka przeciwko odrze znalazła się na liście 10 obowiązkowych szczepień dzieci wprowadzonych w zeszłym roku przez włoski rząd.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum