XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Podstawowa opieka zdrowotna – o zmianach zapowiadanych i wdrażanych

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Włochy na drugim miejscu na świecie po Chinach pod względem liczby ofiar Covid-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2020 07:55

Włochy z bilansem 366 osób zmarłych z powodu koronawirusa są na drugim miejscu na świecie po Chinach - odnotowały w niedzielę (8 marca) włoskie media zestawiając statystykę z krajów najbardziej dotkniętych epidemią, podaną przez amerykański uniwersytet Johns Hopkins.

Włochy z bilansem 366 osób zmarłych z powodu koronawirusa są na drugim miejscu na świecie po Chinach. Fot. leo2014/pixabay

W Chinach zmarło ponad 3 tys. osób. Na trzecim miejscu jest Iran, gdzie liczba zgonów wynosi 194, a na czwartym - Korea Południowa; tam zanotowano 50 ofiar śmiertelnych.

Pod względem liczby przypadków zarażeń Włochy, gdzie jest ich dotąd około 7 tysięcy, są na czwartym miejscu po Chinach, Korei Południowej i Iranie.

Powód dla, którego akurat we Włoszech doszło do tak dramatycznego rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa z pewnością będzie analizowany. Pewne okoliczności zdają się wskazywać, że nie dopełniono procedur.

Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył w poniedziałek (24 lutego), że w jednym ze szpitali nie przestrzegano wymaganych w związku z epidemią w Chinach procedur sanitarnych, co mogło spowodować powstanie ogniska zachorowań. Nazwy placówki nie wymienił, ale prasa wskazuje na szpital w Codogno, bo to tam kilka dni wcześniej rozpoczął się kryzys, gdy stwierdzono pierwszy przypadek zarażenia groźnym wirusem na terytorium Włoch.

Na pogotowie zgłosił się tam z wysoką gorączką 38- latek, który nigdy nie był w Chinach, ale zjadł kolację z kolegą po jego powrocie z tego kraju. Chory nie wiedział, że jest zarażony i był wśród innych pacjentów na pogotowiu. Dopiero po drugiej wizycie obecność patogenu potwierdziło badanie.

Zarażonych jest kilka osób z personelu medycznego, które miały kontakt z chorym, a także inne przybyłe tam wtedy osoby.

Dziennik "Il Messaggero" pisał, że tak powstało ognisko koronawirusa, który następnie rozszerzył się w różnych kierunkach Lombardii. Według gazety, kiedy uruchomiono specjalne procedury wymagane w związku z chińskim wirusem, było już za późno. Jego szerzenie się wywołało paraliż niemal całego regionu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum