Włochy: lekarze przepisują coraz więcej antydepresantów

Autor: Ansa/Rynek Zdrowia • • 25 września 2013 10:44

We Włoszech odnotowuje się wzrost konsumpcji leków antydepresyjnych. W ciągu ostatnich dziewięciu lat (od 2004 roku) wskaźnik ten wzrósł o 4,5 proc.

Włochy: lekarze przepisują coraz więcej antydepresantów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak wynika z raportu na temat stosowania leków (OsMed) przeprowadzonego przez Włoską Agencję Leków (Generale dell'Aifa, AIFA) depresja częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn i znacznie wzrasta wraz z wiekiem.

Specjaliści podkreślają, że zdecydowanie częściej po leki, które działają na ośrodkowy układ nerwowy sięgają kobiety, zwłaszcza te w wieku od 35 do 44 roku życia.

W sprawozdaniu stwierdzono, że lekarze najczęściej zalecali leczenie antydepresantami przez co najmniej 6 miesięcy u pacjentów cierpiących na depresję, ze względu na wysokie ryzyko nawrotu choroby. Badania wykazały, że blisko 50 proc. pacjentów odstawiała leki przeciwdepresyjne w ciągu pierwszych trzech miesięcy leczenia, a więcej niż 70 proc. w ciągu pierwszych sześciu miesięcy. 

Dyrektor generalny AIFA, Luca Pani przyznał, że jak wskazują badania depresja w 2020 r. będzie drugą, po choroby układu krążenia, przyczyną odpowiedzialną za utratę aktywności. Jak podkreślił, w ciągu ostatniej dekady, zużycie leków przeciwdepresyjnych wzrosło dramatycznie: z jednej strony, ze względu na zwiększone występowanie depresji i innych zaburzeń psychicznych w populacji ogólnej, z drugiej z powodu zwiększonej podaży leków przeciwdepresyjnych nowo wprowadzanych do obrotu.

Pani zauważa również, że faktycznie depresja u kobiet jest większa i znacznie wzrasta wraz z wiekiem, a największe nasilenie tej choroby, występuje u pań w wieku 75 lat (15 proc. tej populacji).  Wartości te są jednak prawdopodobnie zaniżone, ponieważ  depresja w zaawansowanym wieku często nie jest rozpoznawana. 

Więcej: www.ansa.it 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze