×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Włochy: dramat w domach spokojnej starości, stały się ogniskami koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia19 marca 2020 08:39

Trwa dramat w domach spokojnej starości na północy Włoch, które stały się ogniskami koronawirusa. Każdego dnia umierają tam kolejne starsze, zakażone osoby. Liczba zakażeń i zgonów będzie rosnąć - ostrzegają lekarze i opiekunowie.

Włochy: dramat w domach spokojnej starości, stały się  ogniskami koronawirusa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ciągu doby w domu opieki w miejscowości Quinzano w prowincji Brescia zmarło pięć osób. Od początku kryzysu epidemiologicznego przed niespełna miesiącem w placówce tej zanotowano 18 zgonów. Tylko jeden z nich potwierdzono jako przypadek koronawirusa, ponieważ test wykonano tam wyłącznie jednemu choremu.

Z kolei w Gandino koło Bergamo spośród 150 sędziwych podopiecznych zmarło ostatnio 15. Około czterdziestu osób ma gorączkę.

- Nie robimy testów, a do szpitala nie biorą naszych gości; oni zostają tam, gdzie są - wyjaśnił cytowany przez Ansę dyrektor administracyjny Elio Tabotta. Lokalne władze sanitarne przyznały zaś, że w sytuacji, gdy choruje tam 40 osób wszystkie uważane są za potencjalnie zakażone koronawirusem.

W gminie Alzano Lombardo zmarło dwoje pensjonariuszy ośrodka dla starszych ludzi. Doniesienia o zgonach napływają też z miejscowości Mediglia w rejonie Mediolanu. Nieoficjalnie podawana jest liczba 25 przypadków śmiertelnych, ale i tam nie wiadomo, ile z nich zostało wywołanych przez groźnego wirusa.

Sytuacja w domach spokojnej starości jest "dramatyczna"- podkreślają przedstawiciele związków zawodowych pracowników tych placówek. Jak zaznaczają, miejsca te nie są w ogóle przygotowane na epidemię i nie ma tam odpowiedniej ochrony sanitarnej, brakuje najpotrzebniejszych maseczek. Zakażonych jest kilka osób tam zatrudnionych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum