Włochy: czy rozdzielać bliźniaczki syjamskie ze wspólnym sercem?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 lipca 2011 18:31

Bliźniaczki syjamskie połączone jednym sercem urodziły się w Bolonii. Tematem dyskusji we Włoszech stał się dylemat etyczny, przed jakim stoją rodzice i lekarze: ewentualna operacja mogłaby uratować tylko jedno dziecko.

Włochy: czy rozdzielać bliźniaczki syjamskie ze wspólnym sercem?
Lucia i Rebecca przyszły na świat 25 czerwca br. Leżą w inkubatorze i obecnie ważą razem 3500 gramów, o ponad kilogram więcej niż w chwili narodzin. Ich wspólne serce jest zdeformowane, mają również jedną wątrobę i wspólny fragment jelita.

O tym, że są połączone wspólnymi organami, ich rodzice dowiedzieli się przed 5 miesiącami podczas badania USG płodów. Na wiadomość o tym postanowili, że ciąża będzie kontynuowana.

- Nie znam przypadku takiego jak ten, w którym po operacji przeżyłoby nawet jedno z bliźniąt - powiedział ginekolog ze szpitala w Bolonii, Gianluigi Pilu. I dodał, że dzieci nie pożyją długo nawet wówczas, gdy interwencja chirurgiczna nie nastąpi. 

Inni lekarze oceniają, że szanse na przeżycie jednej z dziewczynek należy szacować na 20 procent. Stan obu sióstr jest jednakowy; żadna z nich nie jest słabsza. Pojawił się zatem dramatyczny dylemat: której z nich dać szanse na przeżycie?

Lekarze zwrócili się z prośbą o ekspertyzę prawną do sędziów. Ci odpowiedzieli, że nie ma zasady, która regulowałaby podobny zakres, a decyzja należy do rodziców. Ci na razie milczą. Poproszony o zajęcie stanowiska komitet etyczny Uniwersytetu w Bolonii oświadczył, że nie czuje się kompetentny, by wypowiadać się w tej kwestii. Ale dodał zarazem, że należy odradzać operację, o ile nie ma ciężkiego zagrożenia życia niemowląt.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum