Włochy: będzie śledztwo w sprawie zgonu po szczepionce przeciwko grypie A

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2009 12:13

Prokuratura w Salerno na południu Włoch wszczęła dochodzenie w sprawie śmierci 64-letniego mężczyzny, który zmarł po zaszczepieniu przeciwko nowej grypie.

Dochodzeniem objęto 16 osób, między innymi 2 menedżerów z koncernu farmaceutycznego Novartis, producenta szczepionki.

Mężczyzna zmarł przed 20 dniami, a okoliczności jego zgonu nie są jasne. Wiadomo jedynie, że cierpiał na astmę oskrzelową i dlatego postanowił się zaszczepić przeciwko wirusowi A/H1N1.

Dwa dni po zaszczepieniu stan jego zdrowia nagle się pogorszył. Z wysoką gorączką i po utracie przytomności trafił do szpitala. Zmarł po ośmiu dniach. W celu ustalenia szczegółów przeprowadzona zostanie ekshumacja zwłok. Na wniosek rodziny zmarłego śledczy wyjaśnią, czy śmierć nastąpiła w wyniku reakcji na szczepionkę, czy też był to tragiczny przypadek.

Nie wyklucza się, że przedstawicielom producenta szczepionki oraz 14 lekarzom zostanie postawiony zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci.

We Włoszech według informacji resortu zdrowia minął już szczyt zachorowań na nową grypę. Zachorowało na nią ponad 3 miliony ludzi. Zaszczepiło się do tej pory około pół miliona osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum