Włochy. Dramatyczne prognozy zakażeń. Włosi 50+ w kolejkach do szczepień

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP09 stycznia 2022 14:55

Jesteśmy w pełnej fazie wzrostu zakażeń, które podwajają się co około siedmiu dni. W ub. tygodniu przyrost ten wynosił 151 proc. Za kilka dni możemy mieć 400 tys. zakażeń na dobę - mówi o sytuacji we Włoszech fizyk Giorgio Sestili.

Włochy. Dramatyczne prognozy zakażeń. Włosi 50+ w kolejkach do szczepień
W grupie wiekowej 50+ jest we Włoszech ok. 2,1 miliona niezaszczepionych Fot. Shutterstock
  • Już w przyszłym tygodniu we Włoszech może być 400 tys. zakażeń dziennie - mówi fizyk, analityk danych Giorgio Sestili
  • Nie będzie można ich wszystkich zarejestrować ze względu na ograniczoną zdolność wykonywania testów. Robimy ich 1 mln dziennie, a tę liczbę trzeba by było podwoić - wskazuje
  • Można przedstawić hipotezę, zgodnie z którą pod koniec stycznia z powodu zakażeń w izolacji we Włoszech może być od 7 do 12 milionów osób z prawie 60-milionowej ludności - dodaje
  • We Włoszech wprowadzono obowiązek szczepienia przeciwko Covid-19 dla osób 50+. Za brak szczepienia przewiduje się karę w wysokości 100 euro
  • W ciągu jednego dnia trzykrotnie wzrosła liczba osób w wieku powyżej 50 lat szczepiących się pierwszą dawką

Jego zdaniem na podstawie analizy przyrostu stwierdzanych przypadków ich liczba w drugim tygodniu stycznia może osiągnąć 400 tys., choć nie będzie można ich wszystkich zarejestrować ze względu na ograniczoną zdolność wykonywania testów.

"Musielibyśmy wykonywać 2 mln testów na dobę"

W ostatnich dniach we Włoszech wykonuje się ponad milion testów dziennie. Zdaniem analityka danych, aby stwierdzić tak wysoką liczbę zakażeń, trzeba by robić około 2 miliony testów na dobę.

Dlatego, jak uważa Giorgio Sestili, podawane liczby dotyczące skali epidemii będą zaniżone.

- Nie będziemy wiedzieli, ile jest przypadków, a obraz epidemii może być oparty wyłącznie na hospitalizacjach - zauważył w rozmowie z agencją informacyjną Ansa.

12 mln Włochów w izolacji?

Jak mówił, w obecnej sytuacji, nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy nadejdzie szczyt zakażeń. Można natomiast, zdaniem Sestiliego, przedstawić hipotezę, zgodnie z którą pod koniec stycznia z powodu zakażeń w izolacji we Włoszech może być od 7 do 12 milionów osób z prawie 60-milionowej ludności.

Jako pozytywny aspekt aktualnej sytuacji przedstawia się w prasie wyniki badań, wskazujące, że 98 proc. stwierdzanych teraz zakażeń ma przebieg łagodny lub bez objawów.

Obowiązek szczepień dla osób 50+. "Widać efekty"

Z kolei, jeśli chodzi o szczepienia, w ciągu jednego dnia trzykrotnie wzrosła we Włoszech liczba osób w wieku powyżej 50 lat szczepiących się pierwszą dawką przeciwko Covid-19. Wzrost ten wiąże się z wprowadzeniem przez rząd obowiązku szczepień dla tej grupy wiekowej oraz kar finansowych, które będą wymierzane od 15 lutego.

W piątek pierwszą dawką zaszczepiono 65 tys. osób; to o 60 proc. więcej niż tydzień wcześniej - podał urząd nadzwyczajnego komisarza do spraw pandemii generała Francesco Figliuolo.

W tej grupie zaszczepionych po raz pierwszy było ponad 15 tys. osób, których dotyczy obowiązek szczepień. To trzy razy więcej, niż szczepiło się średnio w poprzednich dniach.

Kary dla niezaszczepionych

5 stycznia rząd Mario Draghiego wprowadził obowiązek szczepień dla osób w wieku powyżej 50 lat. W tej grupie wiekowej jest około 2,1 miliona niezaszczepionych.

Od 15 lutego wymierzana będzie tym osobom kara 100 euro za brak szczepienia. Jej wysokość wywołała protesty pracowników służby zdrowia, którzy twierdzą, że jest zdecydowanie za niska.

Wcześniej Rada Ministrów wprowadziła cały system kar za brak przepustki covidowej w miejscu pracy i wszędzie tam, gdzie jest ona wymagana. Kary te wynoszą od 400 do 1500 euro.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum