Wlk. Brytania: w Londynie otwarto pierwszy tymczasowy szpital dla chorych na COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2020 21:40

Pierwszy z kilku tymczasowych szpitali dla chorych na COVID-19 został w piątek otwarty we wschodnim Londynie. Powstał on w zaledwie dziewięć dni.

Będą powstawały kolejne szpitale tymczasowe Fot. Shutterstock

NHS Nightingale Hospital, który znajduje się na terenie centrum konferencyjno-wystawienniczego London ExCel, może przyjąć 500 pacjentów, a docelowo ma to być 4000, co oznacza, że będzie on największym szpitalem w Wielkiej Brytanii. Pierwsi chorzy mają do niego trafić na początku przyszłego tygodnia. W przekształceniu hal London ExCel w szpital pomogła armia.

Uroczystego otwarcia szpitala dokonał następca tronu, książę Karol, choć zrobił to zdalnie - z posiadłości Balmoral w Szkocji, gdzie izolował się, ponieważ sam był zakażony koronawirusem. Nazwał budowę szpitala "spektakularnym i niemal niewiarygodnym wyczynem".

Fizycznie w ceremonii otwarcia - odbywającej się z zachowaniem dwumetrowej odległości między wszystkimi obecnymi - uczestniczył natomiast brytyjski minister zdrowia Matt Hancock, który w czwartek również zakończył izolację z powodu koronawirusa.

Kolejne dwa takie tymczasowe szpitale mają być gotowe do przyjęcia pacjentów 12 kwietnia, czyli w Niedzielę Wielkanocną. Powstają one w Narodowym Centrum Wystawienniczym (NEC) w Birmingham oraz w centrum konferencyjnym w Manchesterze. Pierwszy ma pomieścić początkowo 2000 pacjentów, ale z możliwością zwiększenia tej liczby, drugi - tysiąc.

W dalszej kolejności - ale też w niedługim czasie - w tymczasowe szpitale przekształcone zostaną centrum konferencyjne SEC w Glasgow, które przyjmie 1000 pacjentów i stadion Principality w Cardiff, gdzie będzie 2000 łóżek dla chorych. W piątek NHS ogłosił, że dwa następne powstaną na Uniwersytecie Zachodniej Anglii w Bristolu i w centrum konferencyjnym w Harrogate w hrabstwie North Yorkshire. Pomieszczą one odpowiednio 1000 i 500 łóżek szpitalnych.

W piątek po południu ministerstwo zdrowia poinformowało, że minionej doby, czyli od godz. 17 w środę do godz. 17 w czwartek, w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa zmarły 684 osoby. To największa dobowa liczba zgonów od początku epidemii. W efekcie liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 3605, czyli jest już większa niż w Chinach, gdzie zaczęła się pandemia.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum