Wlk. Brytania: testowanie rusza pełną parą. Od piątku darmowe testy na koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2021 15:39

Od piątku wszyscy mieszkańcy Anglii będą mogli dwa razy w tygodniu - niezależnie od objawów - przeprowadzać za darmo szybkie testy na obecność koronawirusa.

Wlk. Brytania: testowanie rusza pełną parą. Od piątku darmowe testy na koronawirusa
Od 9 kwietnia każdy Brytyjczyk będzie mógł wykonać darmowy test na obecność koronawirusa. Fot. Shutterstock
  • Od piątku każdy Brytyjczyk będzie mógł dwa razy w tygodniu wykonać za darmo szybki test na obecność koronawirusa
  • Już teraz w Wlk. Brytanii wykonuje się około miliona testów dziennie

Jak powiedział minister zdrowia Matt Hancock, pomoże to opanować ewentualne ogniska zakażeń, które mogą się pojawić w miarę luzowania restrykcji. Masowe testowanie ma na celu wykrywanie osób bez objawów, bo około jedna trzecia osób zakażonych ich nie wykazuje i może nieświadomie roznosić wirusa.

Na początku tego roku brytyjski rząd w ramach planu wznowienia zajęć stacjonarnych w szkołach zaoferował szybkie testy dla uczniów i pracowników szkół średnich. W lutym program ten został rozszerzony na rodziny wszystkich dzieci w wieku szkolnym i akademickim w Anglii. Zestawy do samodzielnego wykonywania testów zaoferowano również tym, którzy w czasie epidemii nie mogą pracować z domu.

Test będzie można zamówić przez internet

Od piątku zestawy do przeprowadzania szybkich testów będzie można zamówić przez internet z dostawą do domu, będą dostępne w lokalnych punktach wykonywania testów, w niektórych aptekach oraz w punktach wykonywania testów w zakładach pracy i w szkołach.

Każda osoba, u której szybki test da wynik pozytywny, będzie musiała poddać się wraz z domownikami izolacji. Następnie może zamówić test typu PCR, zwykle stosowany w przypadkach objawowych, który zostanie wysłany do laboratorium w celu analizy. Jeżeli wynik drugiego testu będzie negatywny, okres kwarantanny zostanie natychmiast zakończony i można powrócić do normalnej aktywności.

Masowe testowanie było zapowiadane już latem

Zapowiedziany w poniedziałek program testów jest faktycznie długo opóźnianą "Operacją Moonshot", którą Hancock obiecał już latem zeszłego roku. Jak wówczas mówił, celem jest wykonywanie 10 milionów szybkich testów dziennie, a koszt całej operacji szacował na 100 miliardów funtów.

Program testowania w szkołach, w połączeniu z szerszym szybkich testów w miejscach pracy, doprowadził do skoku liczby wykonywanych testów w Anglii. W połowie lutego było to ok. 250 tys. dziennie, a pod koniec marca liczba ta wzrosła do ponad miliona dziennie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum