Wlk. Brytania i USA: pojawił się koronawirus "nieznanego pochodzenia"

Autor: rp.pl, PAP/Rynek Zdrowia • • 29 lutego 2020 11:55

W Wielkiej Brytanii odnotowano pierwszy przypadek, w którym do zakażenia koronawirusem doszło na Wyspach i nie udało się dotychczas wskazać jego źródła. Wszystkich potwierdzonych przypadków koronawirusa jest tam obecnie 20. Podobne zakażenia pojawiły się w Stanach Zjednoczonych.

Pacjenci trafili do oddziałów zakaźnych Fot. Archiwum

Szef służb medycznych Wielkiej Brytanii prof. Chris Whitty wskazuje, że nie wiadomo, czy chory zaraził się bezpośrednio lub pośrednio od kogoś, kto niedawno wrócił z zagranicy. Trwa ustalanie listy osób, z którymi chory miał kontakt. Pacjent trafił do oddziału zakaźnego - informuje za Sky News Rzeczpospolita.

Prof. Jonathan Ball, wirusolog z Uniwersytetu Nottingham podkreśla, że osoba, u której stwierdzono nowego koronawirusa, a która nie ma znanych nam powiązań z ogniskami epidemii czy innymi przypadkami choroby, oznacza początek nowego rozdziału dla Wielkiej Brytanii. Kluczowe będzie ustalenie źródła infekcji, w celu uniknięcia dalszego rozprzestrzeniania się wirusa.

Jak podała w piątek wieczorem PAP, ostatni potwierdzony przypadek koronawirusa w Kalifornii w USA także jest "nieznanego pochodzenia". Wykryto go u kobiety, która nie była za granicą ani nie miała kontaktu z osobami chorymi lub, które wróciły z zagranicy.

Według dr Sary Cody ze służby zdrowia hrabstwa Santa Clara, dorosła kobieta cierpiąca na chroniczne schorzenia, została skierowana przez jej lekarza na badania, po tym jak zaczęła mieć trudności z oddychaniem.

- To trzeci zidentyfikowany w naszym hrabstwie przypadek (koronawirusa), ale w sposób istotny różniącego się od poprzednich - wskazała Cody.

Kolejny przypadek koronawirusa "nieznanego pochodzenia" wykryto niemal w tym samym czasie w USA w stanie Oregon. To przypadek mężczyzny, który nigdzie ostatnio nie podróżował ani nie miał kontaktu z osobą zainfekowaną - poinformowały władze sanitarne tego stanu.

Mężczyznę, który mieszkał w hrabstwie Waszyngton, w pobliżu Portland, przewieziono do szpitala.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum