Właściwa dieta może ograniczyć zespół "suchego oka"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 kwietnia 2013 09:36

Właściwa, bogata w tłuszcze i kwasy omega 3 dieta może ograniczyć objawy zespołu suchego oka - uciążliwego schorzenia wywołanego niedostatecznym wydzielaniem łez lub nadmiernym parowaniem filmu łzowego.

Właściwa dieta może ograniczyć zespół "suchego oka"

Objawów tego zespołu - pieczenia, swędzenia, zaczerwieniania czy nawet bólu - doświadcza blisko połowa noszących soczewki kontaktowe. Ze względu na obniżenie częstotliwości mrugania przyczynia się też do niego długotrwała praca na komputerze czy oglądanie telewizji oraz przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Dlatego - jak podkreśla okulistka prof. Ewa Mrukwa - Kominek z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - to schorzenie coraz bardziej powszechne.

- Dochodzi do przewlekłej niedomogi - za małego wydzielania filmu łzowego, albo łzy zbyt szybko parują, tymczasem powierzchnia oka musi być nawilżona - wyjaśniła.

- Jeżeli wydzielanie łez i ich rozprowadzanie jest prawidłowe i nie mamy nadmiernego parowania, bardzo ważna jest właściwa dieta - uboga w tłuszcze będzie skutkowała również ubogim w tłuszcze filmem łzowym i szybszym parowaniem. Dlatego zaleca się pacjentom z suchym okiem spożywanie większej ilości kwasów omega 3, czyli najlepiej ryb, a także przyjmowanie preparatów z kwasami omega 3, w cyklach kilkumiesięcznych - powiedziała prof. Mrukwa - Kominek.

Osoby zmagające się z zespołem suchego oka powinny stosować krople nawilżające, tzw. sztuczne łzy. Na rynku jest ponad 50 produkowanych w oparciu o różne składniki, w aptekach są też specjalne żele, a preparaty te można kupić bez recepty. Okulistka radzi jednak kontakt ze specjalistą.

- Przestrzegam przed samoleczeniem, warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza powinni to zrobić pacjenci noszący soczewki kontaktowe. Pacjent nie jest w stanie sam właściwie dobrać właściwej dla siebie kombinacji leków, a trzeba też brać pod uwagę inne schorzenia, nie tylko narządu wzroku - zaznaczyła.

Bezpłatnie i bez recepty możemy sami zadbać o higienę wzrokową - porządnie się wysypiać, nie przesiadywać w zadymionych pomieszczeniach, a pracując na komputerze co pewien czas robić przerwę, spoglądając w odległy punkt.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum