×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wirusolog: wyniki domowego testu na przeciwciała SARS-CoV-2 mogą być różne u tej samej osoby

Autor: PAP, MAK/Rynek Zdrowia12 marca 2021 15:18

Jak już informowaliśmy, test wykrywający przeciwciała SARS-CoV-2 będzie od poniedziałku sprzedawany w popularnej sieci handlowej. Co o tym pomyśle sądzi wirusolog prof. Włodzimierz Gut?

Wirusolog: wyniki domowego testu na przeciwciała SARS-CoV-2 mogą być różne u tej samej osoby
Prof. Włodzimierz Gut; FOT. YouTube - ERGO Hestia/Screen PTWP
  • W rozwiązaniu w Polsce problemu z COVID-19 domowe testy na przeciwciała niewiele pomogą - uważa wirusolog prof. Włodzimierz Gut
  • Zaznacza, że wyniki takiego badania mogą być różne u tej samej osoby
  • Na świecie jest już ponad sto takich testów. Nie ustalono jeszcze, który z nich jest tzw. złotym testem, czyli najbardziej wiarygodnym.

Test sprzedawany będzie w popularnej sieci handlowej; jego producentem jest szwajcarskie laboratorium PRIMA Lab. Jak poinformowano PAP, jest to test serologiczny (o nazwie Primacovid) wykrywający przeciwciała IgG i IgM przeciwko koronawirusowi wywołującemu Covid-19. Przeciwciała te powstają po zetknięciu z patogenem.

Test wyjątkowo prosty w użyciu, ale...

Producent zapewnia, że test jest wyjątkowo prosty w użyciu: do badania używa się małej próbki krwi, a czas oczekiwania na wynik to ok. 10 minut. Producent deklaruje, że jego dokładność sięga ponad 98 proc. Można go wykonać w warunkach domowych.

"Test może wykonać każdy, kto miał lub podejrzewa, że miał kontakt z osobami zakażonymi lub z osobami z objawami Covid-19, lub po prostu każdy, kto chce być świadomy tego, czy przebył już infekcję" - czytamy w informacji prasowej.

Prof. Włodzimierz Gut powiedział PAP, że na świecie jest już ponad sto takich testów. Z dotychczasowych obserwacji wynika, że wyniki tego badania mogą być różne u tej samej osoby. Nie ustalono jeszcze, który z nich jest tzw. złotym testem, czyli najbardziej wiarygodnym.

- Z serologicznymi testami jest ten problem, że albo są wyśrubowane i wtedy nie wykrywają (koronawirusa), albo mogą dawać krzyżowe reakcje z innymi koronawirusami, których jest sporo. Wykrywają, że ktoś w swoim życiu miał kontakt z koronawirusem, ale niekoniecznie z tym, który wywołuje COVID-19 - twierdzi specjalista.

Kiedy testy genetyczne przestają być skuteczne

Uważa, że możemy wykonać taki test, jeśli jesteśmy bardzo ciekawi, czy mamy przeciwciała na koronawirusa. - Jednak w rozwiązaniu w Polsce problemu z COVID-19 takie testy niewiele pomogą - dodaje.

Producent zaleca, aby w przypadku pozytywnego wyniku na obecność przeciwciał IgG i/lub IgM niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i zgłosić ten wynik. W przypadku negatywnego wyniku, jeśli występują objawy, które można przypisać Covid-19, również należy skontaktować się z lekarzem.

Prof. Włodzimierz Gut nie uważa jednak, że jeśli ktoś uzyska wynik pozytywny, to powinien się zgłosić na testy genetyczne. - Gdy przeciwciała się pojawiają, to testy genetyczne przestają już być skuteczne. Może być już po zakażeniu i wtedy nie ma po co. Z kolei we wczesnej fazie nie ma jeszcze przeciwciał, jest tylko wirus - wyjaśnia ekspert.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze