Wirusolog: jestem przeciwnikiem noszenia maseczek przez osoby, które nie wiedzą, jak je stosować

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 kwietnia 2020 16:58

Maseczka, którą zakładamy musi szczelnie przylegać do twarzy. Nie powinniśmy jej dotykać rękami - instruuje prof. Włodzimierz Gut, wirusolog i doradca Głównego Inspektora Sanitarnego. Dodaje, że maseczki noszone przez osoby chore muszą być utylizowane zgodnie z przepisami dotyczącymi odpadów medycznych.

Fragment infografiki MZ i GIS. Fot. Główny Inspektor Sanitarny/Facebook

Równocześnie profesor zaznaczył, że maseczkę powinny nosić osoby zakażone, by nie rozprzestrzeniać choroby lub osoby zdrowe, które wchodzą w środowisko skażone. W pozostałym przypadku noszenie jej nie ma zbyt dużego sensu, bo większość osób nieprawidłowo ją zakłada.

- Jestem przeciwnikiem noszenia maseczek przez osoby, które nie wiedzą do końca, jak je stosować - zaznaczył.

Poproszony o instrukcję właściwego jej użytkowania i utylizacji powiedział: - Maseczka powinna szczelnie przylegać do twarzy i nie być dotykana rękoma, co nie jest wcale takie proste.

Dodał, że nie można jej zsuwać na szyję. Nie można też odkrywać ust, gdy chcemy do kogoś mówić.

- Nie dotykamy jej. A jeśli to zrobiliśmy, to nie wolno nam dotknąć oczu albo zakładamy gogle - zaznaczył.

Podkreślił też, że po dwóch godzinach maseczka utraci swoje właściwości ochronne, bo zawilgotnieje.

- Powinniśmy wyciągnąć wtedy drugą maseczkę, potem trzecią i tak dalej - stwierdził.

Profesor zwrócił uwagę na problem dotyczący utylizacji maseczek noszonych przez osoby chore. Powinno to się odbywać zgodnie z przepisami dotyczących odpadów medycznych.

- Jeśli jest się zakażonym to maseczkę należy nosić zawsze. Generalny problem z maseczkami jest taki, że po pierwsze, jeżeli ma ją osoba, która ma objawy i chroni w ten sposób innych, równocześnie ostrzegając (w ten sposób - PAP) - bo taka jest też funkcja maseczki normalnie - to jest to o tyle problem, że to odpad medyczny. Wtedy maseczka jest skażona. Utylizacja odpadów medycznych ma swoje własne przepisy - powiedział.

Rząd zapowiedział w czwartek, że od 16 kwietnia osoby przebywające w przestrzeni publicznej będą miały obowiązek zakrywania ust i nosa.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum