Wirusem HIV zarażają się głównie młodzi ludzie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 maja 2011 10:45

Epidemia HIV/AIDS dotyczy głównie młodych ludzi - prawie 40 proc. zakażonych ma od 15 do 24 lat. Szacuje się, że ok. połowa zakażonych Polaków nie wie o infekcji. W sobotę (28 maja) Społeczny Komitet ds. AIDS organizuje w sześciu miastach Polski "Otwarty Dzień Testowania na HIV".

Wirusem HIV zarażają się głównie młodzi ludzie

Jak podkreśla Agata Kwiatkowska ze SKA, koordynująca kampanię Projekt Test, najważniejszym celem akcji jest wprowadzenie nowego, lepszego sposobu mówienia o zakażeniu. Do testowania zachęcają plakaty, na których są portrety młodych ludzi z hasłami: "po weekendzie", "po Erasmusie", "z miłości", "razem".

- Forma, którą wybraliśmy, sprawdziła się dlatego, że trafia do młodego człowieka, bo każdy odnajduje jeden, a czasem kilka powodów do zrobienia testu, które pasują do jego stylu życia. Ty też możesz mieć powód, żeby zrobić badanie na HIV. Marzy mi się, żeby już dla nikogo i nigdzie w Polsce pytanie o HIV nie było wstydliwe i problematyczne - mówi Kwiatkowska.

W sobotę (28 maja) w sześciu miastach Polski (Warszawie, Wrocławiu, Bystrzycy Kłodzkiej, Kłodzku, Legnicy i Wałbrzychu) każdy chętny będzie mógł się przebadać bezpłatnie i anonimowo oraz uzyskać fachowe informacje i poradnictwo. Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie kampanii www.projekttest.pl.

Choć test na HIV można zrobić anonimowo i bezpłatnie przez cały rok w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (obecnie jest ich 24 w całej Polsce), w dniu testowania z tej możliwości korzysta znacznie więcej osób niż zwykle - przekonują organizatorzy akcji. Jak mówi Kwiatkowska, testy w jednym z dwóch warszawskich punktów konsultacyjno-diagnostycznych wykonywało średnio ok. 30 osób dziennie, podczas kampanii, która ruszyła z początkiem grudnia zeszłego roku, liczba ta zwiększyła się do 60-70 osób.

Wspólną cechą epidemii HIV/AIDS na całym świecie jest fakt, że dotyczy ona głównie młodych ludzi; każdego dnia na świecie HIV zakaża się 3 tys. osób. Polska nie stanowi tu wyjątku, 8 proc. wszystkich zakażeń wykryto u osób poniżej 20. roku życia, zaś 48 proc. dotknęło osoby w wieku 20-29 lat. Najliczniejszą grupą (ok. 75 proc.) wśród zakażonych HIV i chorych na AIDS w Polsce są osoby w wieku produkcyjnym (20-49 lat).

Do tej pory w Polsce odnotowano ponad 14 tys. zakażeń HIV i ponad 2,4 tys. zachorowań na AIDS; ponad tysiąc chorych zmarło. Eksperci z Krajowego Centrum ds. AIDS szacują jednak, że liczba osób zakażonych HIV jest co najmniej dwa razy wyższa od liczby wykrytych zakażeń, czyli około 20 tys. osób nie wie o swojej infekcji. Do zrobienia testu zachęca Społeczny Komitet ds. AIDS (SKA), który prowadzi kampanię "Projekt Test", i już po raz kolejny organizuje Dzień Testowania.

- Z moich obserwacji wynika, że młodzi ludzie w gimnazjach i liceach mają dużą wiedzę na temat HIV, wiedzą, jakimi drogami wirus się przenosi. Niestety, ta teoretyczna wiedza nie przenosi się na praktykę - mówi dr Joanna Dec z Zakładu Poradnictwa i Seksuologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum