Wirus potrafi, czyli pierwsze narodowe zarażenie nową grypą w Polsce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2009 20:21

Jak poinformował rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Bondar, badania potwierdziły nową odmianę grypy u sześcioletniego chłopca. Jest to pierwszy przypadek przeniesienia wirusa grypy A/H1N1 z człowieka na człowieka na terenie Polski a siódmy przypadek tej choroby w naszym kraju.

Chłopiec chodził do jednej szkoły z dziewczynką, u której wcześniej potwierdzono obecność wirusa. Chory przebywa w szpitalu zakaźnym we Wrocławiu, jego stan jest dobry. Nadzorem epidemiologicznym zostało objętych ponad 40 dzieci, które miały kontakt z chorymi na nową odmianę grypy - informuje GIS.

W niedzielę i poniedziałek (7 i 8 czerwca) grypę stwierdzono u siedmioletniej dziewczynki i czteroletniego chłopca, którzy przylecieli do Warszawy z Kanady.

Według ekspertów, przenoszenie się wirusa A/H1N1 z człowieka na człowieka może doprowadzić do zwiększenia jego zjadliwości, a tym samym do zaostrzenia przebiegu choroby i trudności w jej kontrolowaniu.

Po wykryciu pierwszych przypadków zakażeń wirusem nowego typu w Polsce konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii prof. Andrzej Zieliński mówił, że wystąpienie pandemii nowej odmiany grypy w Polsce jest prawdopodobne, bo większość populacji nie ma odporności na wirusa A/H1N1. Największej fali zachorowań należy spodziewać się jesienią, czyli w sezonie grypowym. Prof. Zieliński zaznaczył jednocześnie, że będzie to „stosunkowo łagodna pandemia”, a śmiertelność spowodowana tym typem wirusa - porównywalna z liczbą zgonów wywołanych grypą sezonową.

Z kolei szefowa Krajowego Ośrodka ds. Grypy, Lidia Brydak podkreślała, że wirus A/H1N1 nie wywoła pandemii, bo wirus musiałby wystąpić na całym świecie i być bardzo zjadliwy.

Zdaniem dr hab. Tomasza Wąsika, kierownika Zakładu Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, z wcześniejszych doświadczeń wynika, że wirus będzie krążył po świecie jeszcze 15 do 18 miesięcy, dopóki ludzie się na niego nie uodpornią. Nie da się wykluczyć, że przez ten czas powstanie nowa, groźniejsza mutacja - ale nikt nie jest w stanie powiedzieć, jaka to będzie mutacja i czy w ogóle do niej dojdzie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum