Wirus grypy nie taki groźny, ale nie wiemy co się stanie

Autor: PAP, onet.pl/Rynek Zdrowia • • 03 maja 2009 19:56

Epidemia nowej grypy w Meksyku słabnie - ocenił meksykański minister zdrowia Jose Angel Cordova. Według amerykańskiego Ośrodka Zwalczania i Prewencji Chorób (CDC) wirus A/H1N1 nie jest bardziej groźny niż zwykłe sezonowe wirusy grypy.


Epidemia nowej grypy w Meksyku słabnie - ocenił meksykański minister zdrowia Jose Angel Cordova. Potwierdził, że liczba zgonów na 506 wykrytych przypadków grypy A/H1N1 wyniosła w kraju 19. Epidemia jest "w fazie cofania się", jak to określił minister na konferencji prasowej.

Dodał jednak niezwłocznie, że nie oznacza to, iż można "zmniejszyć czujność" wobec epidemii. Największe nasilenie epidemii w Meksyku, który jest uważany za światowe epicentrum tzw. świńskiej grypy, przypadło według ministra na dni od 23 do 29 kwietnia.

Natomiast amerykańskie władze sanitarne poinformowały, że wirus grypy A/H1N1 pojawił się w 30 stanach, łącznie zachorowało do tej pory 226 osób. Według amerykańskiego Ośrodka Zwalczania i Prewencji Chorób (CDC) wirus A/H1N1 nie jest bardziej groźny niż zwykłe sezonowe wirusy grypy. Dyrektor CDC dr Richard Besser przypomniał, że powikłania po zwykłej sezonowej grypie kosztują corocznie w USA życie 36 tysięcy osób.

- Mamy zachęcające znaki, że ten wirus nie jest bardziej groźny niż odmiana, z którą mamy do czynienia w czasie sezonu grypowego - powiedział Besser w niedzielnym programie stacji Fox News. Dodał jednak: - Nasza reakcja na tego wirusa nie jest przesadzona. Przy tego typu chorobach zakaźnych jest wiele niewiadomych, wiele niepewności.

Sekretarz ds. zdrowia i służb społecznych Kathleen Sebelius poinformowała w tym samym programie, że służba zdrowia przygotowuje szczepionki na następny sezon grypowy, jak i jedną szczepionkę przeciwko nowemu wirusowi. Dodała, że na razie nie podjęto decyzji o jej produkcji na szeroką skalę.

- Tak naprawdę to nie wiemy, co się stanie, jeśli grypa sezonowa zderzy się z wirusem H1N1 - powiedziała Sebelius.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum