Wirus Zika może zostać przeniesiony od matki do płodu

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2016 10:24

Na łamach najnowszego "Lancet Infectious Diseases" naukowcy z Rio de Janeiro donieśli o znalezieniu dowodu, że wirus Zika jest w stanie przekraczać barierę krew-łożysko i tym samym docierać z krwiobiegu zakażonej matki do organizmu jej rozwijającego się dziecka.

Fot. Fotolia

”Dotychczas znajdowaliśmy wirusa w ślinie, mleku i moczu matek nowo narodzonych dzieci. Teraz po raz pierwszy znaleźliśmy wirusa bezpośrednio w płynie owodniowym kobiet w ciąży, u których wcześniej potwierdzono infekcję zika” - pisze w "Lancecie" dr Ana de Filippis, kierująca grupą badaczy z Brazylii.

Mając na względzie m.in. to doniesienie, Bruce Aylward, szef wydziału WHO ds. epidemii i sytuacji kryzysowych podał podczas specjalnej konferencji prasowej, że choć wciąż nie można stwierdzić jednoznacznie, iż to zakażenie wirusem Zika jest odpowiedzialne za tysiące przypadków małogłowia u noworodków przychodzących na świat w Ameryce Łacińskiej, to jednak coraz większa liczba dowodów wskazuje na to, że właśnie taka jest prawda.

Zdaniem WHO potrzeba jeszcze kilku miesięcy na to, by znaleźć ostateczne naukowe dowody. Być może pojawią się one już w maju, kiedy pierwsze wyniki da projekt prowadzony wspólnie przez CDC i władze Brazylii. W jego ramach 300 kobiet w ciąży - 100, u których potwierdzono infekcję zika, i 200 zdrowych - jest bacznie obserwowanych i badanych przez najlepszych specjalistów.

Czytaj: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum