Wirus RSV atakuje coraz mocniej. Najgroźniejszy najgroźniejszy dla dzieci do 2. roku życia

Autor: KG • Źródło: Rynek Zdrowia13 października 2021 06:00

- Dzieci zakażone wirusem RSV zajmują już większość łóżek na naszym oddziale - mówi lek. Tomasz Szatkowski, pediatra, kierownik oddziału dziecięcego w szpitalu w Gorzowie Wlkp. Wirus RSV jest najgroźniejszy dla dzieci do 2. roku życia.

- - Niemowlęta przechodzą kontakt z wirusem RSV znacznie gorzej niż dzieci kilkuletnie - wyjaśnia lek. Tomasz Szatkowski. Fot. Materiały prasowe szpitala
  • Pediatra z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. alarmuje, że wirus RSV atakuje małe dzieci, a coraz więcej bardzo młodych ludzi wymaga hospitalizacji
  • Najgroźniejszy jest dla dzieci do 2. roku życia - najgorzej kontakt z wirusem RSV przechodzą niemowlęta
  • Mali pacjenci zakażeni wirusem RSV zajmują już większość łóżek oddziału dziecięcego w gorzowskim szpitalu

Niegroźny dla starszych dzieci, u niemowląt (zwłaszcza u wcześniaków) może szybko może doprowadzić do zapalenia oskrzelików i płuc.

Oddział pediatryczny przeżywa oblężenie - w większości to dzieci zakażone RSV

Wirus RSV, bo o nim mowa, powoduje, że coraz więcej dzieci wymaga hospitalizacji, a nasz Oddział Dziecięcy z Pododdziałem Neurologii Dziecięcej przeżywa prawdziwe oblężenie - alarmuje Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.

- Takie niepokojące zjawisko na naszym oddziale obserwujemy od kilku dni - mówi lek. Tomasz Szatkowski, pediatra, kierownik oddziału dziecięcego w gorzowskim szpitalu.

Jak podkreśla pediatra, dzieci zakażone wirusem RSV zajmują już większość łóżek na oddziale dziecięcym w gorzowskim szpitalu.

- Niemowlęta przechodzą kontakt z wirusem znacznie gorzej niż dzieci kilkuletnie. U niektórych z naszych pacjentów konieczne było zastosowanie wysoko przepływowej terapii tlenowej, a nawet pomocy respiratora - podkreśla Tomasz Szatkowski. 

Wirus RSV najbardziej groźny jest dla dzieci do 2. roku życia

Wirus RSV przenoszony jest drogą kropelkową. Do zakażenia najczęściej i najszybciej dochodzi w placówkach edukacyjnych (np. przedszkolach, żłobkach czy szkołach).

- Apelujemy do rodziców, aby nie wysyłali dzieci z objawami infekcji do przedszkola czy żłobka - mówi Tomasz Szatkowski.

Czytaj też: "Oddział zapełniają nam dzieci z RSV". Co to za wirus? Ekspert wyjaśnia

 

Dodaje, że w tym okresie warto też bacznie się przyglądać kontaktom starszego rodzeństwa z niemowlakiem, a w razie pojawienia się kataru czy kaszlu odizolować dzieci od siebie.

Objawem zakażenia wirusem RSV jest kaszel i katar. U młodszych dzieci kaszel szybko przyjmuje formę duszącą. Zakażenie tego typu wirusem może prowadzić do wielu powikłań, np. zapalenie ucha środkowego, a w skrajnych przypadkach także do zapalenia mięśnia sercowego.

 Szczyt zachorowań spowodowanych wirusem RSV zwykle przypada na okres od jesieni do wiosny.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum