Wirus Ebola znowu w Afryce. Czy to początek kolej epidemii?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 maja 2018 09:04

Co najmniej 17 osób zmarło w północno-zachodnim rejonie Demokratycznej Republiki Konga (DRK) w wyniku zarażenia wirusem Ebola - poinformowało we wtorek (9 maja) tamtejsze ministerstwo zdrowia.

Epidemia wywołana wirusem Ebola w 2013 r. uśmierciła ponad 11,3 tys. osób na 28,6 tys. przypadków zachorowań. Fot. DFID/Flickr (CC BY 2.0)

- Nasz kraj stoi w obliczu kolejnej epidemii wirusa Ebola, który stanowi międzynarodowe zagrożenie zdrowia publicznego - oświadczyło ministerstwo zdrowia DRK.

Zanim epidemia została oficjalnie potwierdzona, lokalni przedstawiciele służby zdrowia zgłosili informacje o 21 pacjentach w wiosce Ikoko Impenge w pobliżu miasta Bikoro, którzy wykazywali objawy gorączki krwotocznej. Siedemnastu z nich zmarło później.

Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową. Jest w stanie przetrwać w organizmie nosiciela do roku i może zostać przeniesiony drogą płciową.

Kraj można ogłosić wolnym od epidemii po zakończeniu sześciotygodniowego okresu przejściowego od wyleczenia ostatniego zakażonego pacjenta.

Wielka epidemia eboli wybuchła w grudniu 2013 roku w Gwinei, później rozprzestrzeniła się na sąsiednie Liberię i Sierra Leone w Afryce Zachodniej; w tych trzech państwach odnotowano 99 proc. ofiar śmiertelnych.

Choroba nawiedziła w sumie 10 krajów, w tym Hiszpanię i Stany Zjednoczone. Uśmierciła ogółem ponad 11,3 tys. osób na 28,6 tys. przypadków zachorowań.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum